Smakosze.pl
Symbol czasów PRL

twitter.com/KochanyPrezio

Niezwykła historia kultowej kawy ze szklanki z koszyczkiem

2 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

PRL nie był idealnymi czasami, lecz wiele osób i tak spogląda w nie z nostalgią. Duże emocje wywołują kultowe już szklanki z metalowymi koszyczkami, z których najczęściej pito kawę lub herbatę. Ich historia sięga czasów sprzed I Wojny

PRL był specyficznymi czasami, do których dzisiaj wiele starszych ludzi tęskni. Choć z powodu ciężkiej sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce panowała bieda i niezadowolenie społeczne, pewne symbole tych czasów do dzisiaj wywołują nostalgiczne uczucie.

Jednym z nich są szklanki z cienkiego szkła w plastikowych lub metalowych koszyczkach z uchwytami. W Polsce, po przejęciu władzy przez komunistów, mieszkańcy zaczęli z nich korzystać, aby wprowadzić nieco luksusu do swoich kuchni i salonów. 

siostra Anastazja, ciasto z jabłkami

Proste ciasto z jabłkami według przepisu siostry Anastazji

CZYTAJ DALEJ

Kawa w czasach PRL

Dzisiaj kawę czy herbatę najczęściej pijemy z kubków zrobionych z grubej ceramiki - duża grubość materiału sprawia, że płyn znacznie lepiej utrzymuje temperaturę, dlatego przez dłuższy czas pozostaje ciepły i zwyczajnie smaczniejszy.

Dawniej jednak, z powodu oszczędności, korzystano z cienkich szklanek. Produkcja grubych kubków czy pięknych filiżanek wymaga znacznie większych nakładów pracy i pieniędzy, dlatego aby ulżyć odrobinę nadwyrężonej gospodarce, decydowano się na szklanki. 

Niestety były one na tyle cienkie, że żaden człowiek nie był w stanie trzymać ich gołymi rękoma. Stąd pojawił się przymus korzystania z koszyczków, które izolowały delikatną skórę dłoni od gorącej powierzchni szklanek. W pewnym momencie koszyczki stały się nawet sposobem okazania swojej zamożności. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym pokazujemy sposób na wykorzystanie drugiej strony na tłuczku do mięsa. W tym tekście z kolei zdradzamy genialny przepis na parzybrodę - pyszną zupę z kapusty i boczku.

Koszyczki do szklanek, a prestiż

Jak czytamy na portalu czajownia.pl, poprzez wymyślność i piękno koszyczków pani domu mogła popisać się przed sąsiadami czy rodziną. Często wykonywano szydełkiem wymyślne kubraczki, niektórzy wyplatali koszyczki z wikliny lub żyłki. Częstokroć szklanki podawano wraz ze spodkami, aby po mocnym posłodzeniu herbaty cukrem ,,Kryształ” łyżeczka znalazła oparcie.

Dzisiaj praktycznie nikt z nich nie korzysta, ponieważ wiele osób znacznie bardziej woli używać kubków czy filiżanek. Te są zwyczajnie ładniejsze według większości i znacznie bardziej praktyczne. Co więcej, w Polsce nie produkuje ich już żaden zakład. 

Jeśli jednak znasz kogoś, kto ciągle pija z nich herbatę czy kawę "fusiankę", daj nam znać na facebooku. Jest to w końcu dość stare rozwiązanie, którego kultywowanie zawsze jest ciekawe.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: czajownia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Idealnie chrupkie ogórki kiszone bez dodatku chrzanu. Zastąpisz go wyjątkowym składnikiem

Czytaj więcej >
mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >