Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > To najgorsze części z kurczaka. Są siedliskiem bakterii i pasożytów
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 18.09.2024 16:12

To najgorsze części z kurczaka. Są siedliskiem bakterii i pasożytów

części kurczaka
Fot. Shutter/Michael Dechev

Kupując niektóre produkty żywnościowe narażamy się na niebezpieczeństwo dla zdrowia. Jest to szczególnie prawdziwe w wypadku kurczaków. Niektórych części najlepiej zwyczajnie unikać.

Niezdrowe części mięsa

Kurczak to najpopularniejsze mięso w Polsce. Trudno się dziwić. Jego najtańsze warianty są naprawdę tanie. Umożliwia to masowa produkcja, która dodatkowo skłania hodowców do zapewniania nie najlepszych warunków hodowli i stosowania licznych ulepszaczy najpierw na zwierzętach, a później na ich produktach.

Najtańsze kurczaki hodowane są w niezwykłym stłoczeniu. Przez to rozwijają się i rozpowszechniają między nimi bakterie, takie jak Salmonella czy Campylobakter, a także pasożyty, w tym te wywołujące toksoplazmozę. Niektóre z chorób, które rozwijają się w ten sposób, są bardzo niebezpieczne, wiele – także uciążliwych. Warto zwrócić uwagę na objawy pokarmowe występujące kilka godzin po zjedzeniu wadliwego produktu.

drób na talerzu

Zalewam pokrojone ziemniaki tą mieszanką i odpalam piekarnik. To obiad na medal

Czy gotowanie eliminuje zagrożenia?

Drobnoustroje są generalnie nieodporne na obróbkę termiczną. Właśnie dlatego zaleca się, by mięso drobiowe było zawsze dobrze ugotowane lub przepieczone. O ile wołowinę chętnie jadamy w postaci krwistej, o tyle różowe mięso kurczaka jest tym, czego należy się wystrzegać. Dobrze przygotowany kurczak ma we wnętrzu mięsa co najmniej 74 stopnie Celsjusza.

Jednak obróbka termiczna nie daje pełnej gwarancji, nie likwiduje bowiem toksyn, które już się w mięsie znajdują. Co więcej, podczas samego przygotowywania jedzenia może nastąpić coś, co kucharze nazywają skażeniem krzyżowym. Polega ono na kontakcie feralnego mięsa z innymi produktami, które podawane są w stanie surowym. 

Których części kurczaka unikać

Pierś, uda czy pałki, zwłaszcza pochodzące z hodowli ekologicznej i kupione w sklepie, nie niosą ze sobą raczej zagrożeń. Trzeba jednak uważać na inne fragmenty, tym bardziej, jeśli pozyskujemy je z mniej oficjalnych źródeł. I tak, cenione szyjki zawierają węzły chłonne, a tam gromadzone są właśnie niebezpieczne toksyny. Podobnie jest z podrobami z przewodu pokarmowego ptactwa. Wątróbka czy jelita, mogą gromadzić bardzo wiele szkodliwych substancji.

Uważać należy także na skórę, którą należy co najmniej dokładnie oczyścić. Dodaje ona mięsu smaku, jednak podczas obróbki tuszy namnażają się na niej z łatwością bakterie. Oczywiście duże zakłady produkcyjne mięsa należą do najlepiej kontrolowanych pod względem sanitarnym obiektów w przemyśle. Nie zwalnia nas to jednak z uważności na produkt, który przygotowujemy do jedzenia.

Wypróbuj też przepisy na doskonałą zupę jarzynową i smarowidło ze ścinków mięsa.

szyjki drobiowe