Niszczy pamięć i serce. Producenci żywności dodają ją do wszystkiego
Niektóre składniki naszej diety są zarówno niezbędną częścią naszego życia, jak i dużym zagrożeniem dla zdrowia. Tak właśnie jest z solą. Jest dla nas dobra, byle z umiarem.
Zdrowa, ale groźna sól
Można powiedzieć, że z solą mamy pewien problem. Jak na nią nie spojrzeć, oddała ludzkości zasługi tak wielkie, że znajduje się pewnie w pierwszej dziesiątce naszych „wynalazków”. Po dziś dzień używamy jej tak, jak robili to nasi praprzodkowie.
Sól nie tylko jest bardzo specyficzną, w znaczeniu: uniwersalną, przyprawą. Rzeczywiście, podbija smak każdego jedzenia, które trafia na nasz talerz. Solimy słodkie potrawy, by wyróżnić ich słodycz, solimy mączne, by z miękkiej papki zmieniły się w smaczne ciasto, solimy wreszcie „słone”, jak nazywamy wytrawne potrawy.
Lidl zamyka sklepy w Polsce. Wydano oświadczenie dla klientówSkutki nadużywania soli
Sól jednak ma jeszcze co najmniej dwa zastosowania. Po pierwsze, rozbija błony komórkowe. To dzięki temu działaniu potrawy miękną, a warzywa wypuszczają sok i łatwiej je później odcisnąć. Sól wciąga też w siebie część tej wilgoci, a dodatkowo, dzięki tym właściwościom, konserwuje produkty. Solimy suszone mięso, zasalamy ogórki do słoików, pieczemy ryby na grubej warstwie soli albo w solnej panierce.
Niestety, w czasach przetworzonej żywności wszystkie te cechy sprawiają, że soli w naszej diecie jest zwyczajnie za dużo. To tani konserwant, a sól kuchenna to tylko jeden z rodzajów soli, który technolodzy żywności potrafią dodać do wszystkiego. Nie wiedząc o tym, pochłaniamy dziennie znaczne – i za duże – ilości soli.
Groźna dla zdrowia sól
Coraz bardziej szczegółowe badania podkreślają, jak wielkie niebezpieczeństwa niesie ze sobą nadmierne spożycie soli. Ponad połowa przypadków nadciśnienia u ludzi to skutek przesady w tym obszarze. Także zmiany w mózgu mogą prowadzić do uszkodzenia tej tkanki. Od nadmiaru soli szaleją hormony, które mają ją regulować. Coraz mniej krwi płynie przed podwzgórze – część mózgu, która reguluje nasze pragnienie, głód, temperaturę, funkcje rozrodcze.
Sól to oczywiście także źródło cennych surowców mineralnych. Jest składnikiem napojów izotonicznych, co pokazuje, że należy czasem wręcz dostarczać ją do organizmu. By jednak kontrolować jej ilość, ważne jest wyeliminowanie niebezpiecznych i zbędnych źródeł soli z diety. Zacznijmy od pozbycia się przetworzonej żywności na rzecz przygotowanej od zera (z pomocą naszych przepisów).
Dużo zbędnej soli znajdujemy w przetworach, zwłaszcza mięsnych, a także w przekąskach. Chipsy i solone orzeszki to przecież kopalnie soli. Dziś w bazie piramidy żywieniowej znajdują się nie węglowodany, ale warzywa. Mamy więc gotowe odpowiedzi, czym zastąpić niezdrowe przekąski. Na następnym wieczorku filmowym – zamiast popcornu papryka w słupki. Organizm szybko nam podziękuje.
Wypróbuj też przepisy na dżem siostry Leokadii i zupę ogórkową.