Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Ten owoc dziesiątkami pochłaniały stare pokolenia. Dziś nikt nie pamięta
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 16.09.2024 06:01

Ten owoc dziesiątkami pochłaniały stare pokolenia. Dziś nikt nie pamięta

nieszpułka
Fot. Shutterstock/Dragomir Radovanovic

Rozmaite owoce na stałe zagościły w naszej diecie. Jednak jeden z nich jest już zupełnie zapomniany. Szkoda, bo jego jedzenie przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia. Zyskuje na tym nie tylko pamięć, ale też serce. 

Zapomniany owoc, czyli samo zdrowie

Latem zajadaliśmy się wieloma owocami. Dorodne, soczyste i pełne smaku urozmaicały naszą dietę. Jednak o pewnym owocu zupełnie już zapomnieliśmy. Natomiast nasze babcie zajadały się nim i ceniły ten charakterystyczny smak. Mowa o nieszpułce, która jest zapomnianym owocem.

Ma kwaśny i cierpki smak. Owoce rosną na krzewach, które wyglądem przypominają krzew pigwy. Owoce nieszpułki mają kulisty kształt i trochę podobny do gruszki. Kwiaty tych owoców są duże i białe. Nieszpułka była kiedyś prawdziwym hitem. Wszystko ze względu na właściwości. Owoce nieszpułki poprawiają pamięć, pracę serca i dobrze działają na jelita. 

nieszpułka
Fot. Canva/Racide
Weź tarkę i zmrożoną pierś z kurczaka. Wyjdzie z tego przysmak, który pokocha twoja rodzina

Skosztuj nieszpułki, poprawia pamięć

Nieszpułka pochodzi z Kaukazu, a w Polsce rośnie na terenach górzystych. To roślina mrozoodporna, ale należy ją chronić przed wiatrem. Rośnie powoli, ale nie jest trudna w uprawie. Kiedyś owoce te były niezwykle popularne, jednak teraz niemal nikt o nich nie pamięta.

Warto jednak pamiętać o tym owocu doskonałym na pamięć. Jest pełen witaminy C, B i A. Ten zapomniany owoc zawiera też potas, magnez, żelazo, fosfor. Do tego naszpikowany jest przeciwutleniaczami i błonnikiem. Owoce nieszpułki są twarde i kwaśne. Jesienią zdobią ogród i mają rdzawą skórkę. 

Jak używać nieszpułki?

Owoce nieszpułki warto zrywać na przełomie października i listopada. Po zerwaniu powinniśmy odłożyć je na około 4 tygodnie. Wówczas będą się nadawać do jedzenia. Bezpośrednio po zerwaniu można je marynować i robić z tych owoców nalewki. 

Nieszpułka będzie też dobrym dodatkiem do marmolady, dżemu i konfitury. Kwaśny smak dobrze się komponuje z mięsami. Warto spróbować tego zdrowego i zapomnianego owocu. Pełen witamin poprawi pamięć i pracę serca. Pisaliśmy o tym, jak upiec szybkie i proste ciasto. Polecaliśmy patent na mrożenie koperku. 

dżem
Fot. Canva/sweetcarrotfoodphoto

Źródło: planeta.pl