Przenigdy nie dodawaj jej do faworków. Wyjdą dalekie od ideału, irytacja gotowa
Idealne faworki powinny być delikatne i kruche. Jednak żeby wychodziły właśnie takie, trzeba koniecznie przestrzegać kilku zasad. Do najważniejszych z nich należy wybór składników.
Jak zrobić idealne faworki
Faworki to niełatwa sprawa – wie o tym każda gospodyni. Jest też wiele sztuczek, które pozwalają osiągnąć te najbardziej pożądane cechy. Jak zrobić, żeby ciasto było idealnie kruche i rozpływało się w ustach? A jak, żeby faworki nie wypiły nadmiaru tłuszczu z patelni?
Odpowiedzią na to pytanie jest właściwy dobór i przygotowanie składników. Skupimy się tutaj na klasycznych faworkach, choć można przecież sięgnąć po inne. Są przepisy, które pozwalają zrobić np. faworki z ciasta francuskiego. Niektórzy używają też ciasta piwnego, co jest przepisem pokrewnym naszym rozwiązaniom.
Kroję pomidory na plastry, smażę i dodaję jajko. Ostatnio to mój ulubiony sposób na śniadanieCiasto na faworki
Przygotowanie ciasta na faworki zaczynamy więc od ważnej rzeczy dotyczącej przechowywania składników. Po pierwsze bowiem, wszystko, co znajdzie się w naszym cieście, musi być dobrze schłodzone. Jajka i śmietanę wyjmujemy więc prosto z lodówki dopiero kiedy przyjdzie pora na przygotowywanie z nich ciasta.
Podobnie jest ze smażeniem faworków. Na cieniuteńkie placuszki rozwałkowujemy ciasto świeżo wyjęte z lodówki. Szybko kroimy je i od razu smażymy. Nie przygotowujemy zawijanych faworków na długo przed wrzuceniem ich na patelnię.
Wódka w cieście i dobra mąka
Koniecznie trzeba też pamiętać o dodatku wódki albo spirytusu – około łyżki na każde dwie szklanki mąki. Alkohol, tu w mocnym wydaniu, nie zmieni smaku faworków. Służy jedynie temu, by zaimpregnować je przed tłuszczem. To właśnie dzięki niemu nasze idealne faworki nie będą zostawiały tłustych plam na palcach.
Ale kluczowa w cieście jest oczywiście mąka. I tu najważniejsza przestroga. Choć na półkach naszych sklepów jest dzisiaj wiele różnych postaci tego podstawowego składnika, używajmy zawsze mąki pszennej typu 450. Nie może być tu mowy o razowych zamiennikach czy mąkach z pełniejszego przemiału. Dobrze przesiana tortowa – i tylko ona.
Spróbuj swoich sił w trudnym quizie na znajomość książek kucharskich oraz poznaj przepis na domową kiełbasę w słoiku.