Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Przenigdy nie sięgaj po taką wodę podczas upałów. Konsekwencje są opłakane
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.07.2024 11:31

Przenigdy nie sięgaj po taką wodę podczas upałów. Konsekwencje są opłakane

szklanka wody
fot. Canva

2024 rok od samego początku uparł się, by bić rekordy temperatur. Po ciepłej wiośnie przyszło upalne lato, a wraz z nim wyzwanie: jak nawadniać organizm, by zachować zdrowie i poczucie komfortu. Oto co i jak należy pić.

Nawodnienie jest ważne

W ostatnich latach coraz mocniej akcentuje się wagę dobrego nawodnienia dla funkcjonowania naszego ciała. Choć wyjątkowo radykalny stosunek do picia wody ma w sobie elementy dietetycznych mitów, fakt pozostaje faktem. Nie ma chyba dietetyka, który nie zaleci w upały picia co najmniej dwóch, a może nawet trzech litrów wody.

Oczywiście pewną część tego przyjmujemy razem z posiłkami. Jednak fala upałów oznacza też zmniejszenie apetytu, dlatego prócz chłodników i zsiadłego mleka powinniśmy w często sięgać po butelkę z wodą. Jak jednak nawadniać się z głową?

woda z cytryną
fot. Canva
Tę prostą surówkę robię co kilka dni. Smakuje obłędnie i pasuje do wszystkiego

Woda wodzie nierówna

Okazuje się, że błędem jest coś, co robimy zazwyczaj, czyli sięganie po lodowatą wodę. Oczywiście w upały przynosi ona szybką ulgę. Jednak kontakt z czymś tak zimnym wprowadza organizm w stan kryzysowy, a jego odpowiedzią jest… natychmiastowe ogrzewanie się. Dlatego płyn w temperaturze zbliżonej do tej ciała jest znacznie lepszym wyborem dla naszej diety na upały.

Pamiętajmy też, że w nawodnieniu nie chodzi tylko o wodę. Pocąc się tracimy mikroelementy, których uzupełnienie jest co najmniej równie ważne. Należy więc sięgać o wodę średnio- lub wysokozmineralizowaną. To dzięki niej uzupełnimy wszystkie wypocone braki.

Nawodnienie domowym izotonikiem

Prócz wody mineralnej warto również sięgać po napoje izotoniczne. Jednak, choć półki sklepowe dosłownie uginają się pod ich ciężarem, omijajmy je szerokim łukiem. Takie izotoniki zawierają mnóstwo składników słodzących, konserwujących czy barwiących, których nasz organizm wcale nie potrzebuje.

W zamian przygotowujemy domowy izotonik. Do szklanki miodu dodajemy łyżeczkę soli – najlepiej różowej, łyżeczkę miodu i łyżkę soku z cytryny. Taka mikstura smakuje znacznie lepiej, niż może się to wydawać. Przede wszystkim jednak pomaga nam utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie.

Poznaj najdroższą jagodziankę w Polsce i wypróbuj przepis na surówkę z cukinii.

domowy izotonik
fot. Canva