Przenigdy nie susz tych grzybów. Będą szkodliwe dla zdrowia
Suszenie grzybów nie zawsze jest dobrym pomysłem. Okazuje się, że niektóre okazy po poddaniu procedurze stają się niebezpieczne dla zdrowia. Zmarnujemy czas i pieniądze, a efekty nie będą dobre. Jak tego uniknąć? Wyjaśniamy.
Prawidłowe suszenie grzybów jest kluczowe
Choć utrwalenie skarbów lasu jest przydatne — bo zimą przydają się podczas gotowania rozgrzewających potraw — konieczne jest umiejętne przeprowadzenie suszenia. Najlepszym sposobem jest bowiem pozostawienie grzybów na słońcu.
Mało kto jednak ma na to czas i warunki, ponieważ potrzeba aż 7 dni, by uznać, że grzyby są wystarczająco suche. A jeszcze trzeba je wybrać i oczyścić. W tej kwestii też zdarzają się błędy. Piszemy o nich w dalszej części artykułu, dostępnej pod zdjęciem.
Schudła 55 kg. Jej przepis na odchudzającą kawę rozgrzał Internet do czerwonościSuszenie tych grzybów jest błędem
Wiele osób po zebraniu grzybów przystępuje do ich mycia. Pomysł jest dobry, jeśli zamierzamy je od razu wykorzystać. Okazy przeznaczone na suszenie powinny być pozbawione zanieczyszczeń bez udziału wody.
Dlaczego? Jej resztki mogą pozostać wewnątrz i doprowadzić do gnicia, w niedostępnych dla oka ludzkiego miejscach. Możemy nieświadomie spożyć pleśń, narażając na szwank swoje zdrowie. Grzyby na suszenie zawsze szorujmy, skrobmy i przecierajmy suchą ściereczką.
Suszenie grzybów blaszkowych nie ma sensu
Niektóre gatunki grzybów stracą walory po wysuszeniu. Kurki mogą stać się gorzkie, kanie utracą swój aromat, a w rydzach dojdzie do degradacji białek i uwolnienia toksyn. Wszystkie wymienione gatunki przy okazji pokruszą się i ich wykorzystanie będzie bardzo trudne.
Na naszej stronie znajdziecie więcej wskazówek dotyczących przechowywania grzybów. W tym artykule wyjaśniamy jak mrozić skarby lasu. Ten natomiast wyjaśnia jak dobrać czas gotowania do gatunku grzyba.