Przepis na obłędny gulasz wołowy
Węgierski gulasz
Węgierski gulasz przez lata był daniem przygotowywanym przez pasterzy, którzy pasali zwierzęta z czasem przerodził się on w tradycyjne danie narodowe Węgier, a działo się to mniej więcej w XIX wieku, gdy to gulasz zaczął pojawiać się na każdych przyjęciach, niezależnie od klasy społecznej osób znajdujących się na nim. Tym sposobem gulasz wołowy stał się daniem, które na stałe wpisało się w tradycję kuchni węgierskiej, a jego popularność rozprzestrzeniła się na całym świecie.
Gulasz węgierski, co przygotować?
Wybierz najlepszej jakości wołowinę, ponieważ to ona jest głównym składnikiem gulaszu.
Składniki:
- 800 g wołowiny- jedna cebula- półtorej marchewki- duża papryka- 10 dużych pieczarek- 100 g wędzonego boczku- pół szklanki wina czerwonego- sól- pieprz- 3 ząbki czosnku- pół łyżki mąki pszennej- 2 łyzki oleju- 500 ml bulionu (opcjonalenie)- słodka papryka mielona- ostra papryka mielona– oregano- tymianek
Przygotowanie gulaszu wołowego
Mięso umyj, osusz i pokrój w średniej wielkości kostkę.Do rondla dodać pokrojony drobno boczek, mieszając poczekać, aż się wytopi. Następnie dodać do niego pokrojoną w kostkę cebuluę, wszystko razem smażyć, aż się zarumieni.Mięso włożyć do rondla z cebulą i boczkiem, jeśli jest to konieczne dodać olej, obsmażyć z każdej strony i dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, zamieszać i dodać wszystkie przyprawy sypkie. Wymieszać.Całość posypać mąką, zamieszać i smażyć przez 8 minut.Kolejno wlać wino, a następnie bulion lub wodę z kostką rosołową.Rondel przykryć pokrywką, ale zostawić małą szparkę, gotować na średnim ogniu, co jakiś czas mieszająć przez półtorej godziny.Marchewkę obrać i pokroić w średniej grubości plasterki, podobnie postąpić z pieczarkami. Paprykę pokroić w paski lub kostkę, wszystkie warzywa dodać do rondla, zamieszać.Gotować wszystko jeszcze przez 30 minut, aż wszystko zmiękknie. Na koniec można doprawić do smaku, jeśli czegoś brakuje.Podawać ciepły, przystronojny w posiekaną pietruszkę (opcjonalnie).
Dodatki do gulaszu
Gulasz wołowy bardzo lubi dodatki kwaszone, więc idealnie będą tutaj pasować ogórki kiszone lub sałatka z kapusty kiszonej lub pekińskiej.
Z dodatków skrobiowych, możemy wybrać przede wszystkim ziemniaki w każdej postaci, a także kaszę gryczaną lub kopytka, czy kluski śląskie.
undefined
Jeśli nie masz ochoty na dodatki skrobiowe, możesz podać gulasz ze świeżym chlebem.
Swój gulasz możesz też doprawić pokrojoną papryczką chili, aby był bardziej ostry.
Jeśli chcesz wzbogacić swój gulasz wołowy w domowy bulion, oto przepis!
Składniki:
- 600 g wołowiny np., szponder- półtorej dużej marchewki- duża pietruszka- pół selera- pół pora- cebula- 5 liści laurowych- 5 ziarenek ziela angielskiego- sól- pieprz
Przygotowanie
Przygotować garnek o pojemności około 5 litrów.Mięso opłucz pod zimną wodą i włóż do garnka i wlej do niego 2 l wody. Zagotuj, a po powstaniu biało-szarej piany zbierz ją łyżką i zmniejsz gaz pod garnkiem na najmniejszy, przykryj i gotuj przez około 30 minut.Marchew, pietruszkę seler oraz por obrać i pokroić na mniejsze kawałki, dodać do gotującego się mięsa.Cebulę opalić palnikiem, lub od kuchenki gazowej, aż sczernieje wtedy ją również dodać do mięsa. Do garnka wrzucić ziele angielskie, liście laurowe oraz doprawić do samku solą i pieprzem.Gotować wszystko razem na małym ogniu z lekko uchyloną pokrywką przez około 2,5/3 godziny.Po upływie tego czasu, wyciągnąć z wywaru mięso oraz warzywa, a sam bulion przelać przez sito.