Przepis na staropolską czerninę
Mało które danie budzi aż tyle kontrowersji, co czernina. Przygotowana na bazie krwi kaczki zupa ma tylu swoich zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi uważają ją za naprawdę wielki przysmak.
Potrawa budzi obecnie sporo kontrowersji z powodów etycznych. Coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie mięsa na nasze środowisko. Ostatnio padł nawet pomysł wprowadzenia specjalnego podatku od tego produktu, o czym pisaliśmy tutaj.
Niezależnie od tego, w której znajdujemy się grupie, to warto zapoznać się z przepisem na czerninę nawet ze względu na jego regionalną i historyczną wartość. Wspomnienie dania było zawarte nawet w Panu Tadeuszu. Za czasów Pierwszej Rzeczpospolitej pełniło ono funkcję czarnej polewki, która oznaczała odmowę oświadczyn.
Przepis na staropolską czerninę
Składniki:
4 porcje rosołowe z kaczki
włoszczyzna
4 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
pieprz
suszone owoce np. jabłka
200 ml kaczej krwi
łyżka mąki
ocet
łyżeczka majeranku
sól
cukier
Sposób wykonania:
Włóż do garnka umytą wcześniej porcję kaczki wraz z listkami laurowymi, ziarnami ziela angielskiego orz pieprzu. Zalej je zimną wodą i dopraw solą. Gotuj wywar na małym ogniu przez około 2 godzin, licząc od momentu jego zagotowania.
Po godzinie dodaj do wywaru warzywa oraz suszone owoce. Gdy mięso będzie miękkie, wyciągnij całą zawartość garnka (poza bulionem). Rozdrób porcje kaczki, warzywa pokrój na niewielkie kawałki i dodaj do zupy. Wlej również do niej kilka łyżek octu.
W oddzielnym naczyniu wymieszaj kilka łyżek wody z mąką i krwią kaczki. Wlej zawartość do zupy przy pomocy sitka, aby zatrzymać wszelkie grudki. Wszystko ze sobą wymieszaj i gotuj przez kilka minut.