Babcina receptura na staropolski krem grzybowy. Wielka konkurencja dla tradycyjnej grzybowej
Staropolski krem grzybowy jest świetnym pomysłem na świąteczną zupę, a także na szybki, aromatyczny obiad. Konsystencja zupy sprawia, że danie doskonale syci. Krem grzybowy bardzo elegancko prezentuje się na stole. Podaj go najlepiej z grzankami lub groszkiem ptysiowym.
Zupę grzybową gotujemy na wywarze z warzyw rosołowych. Możemy ją również przyrządzić na udku z kurczaka. Do staropolskiego kremu grzybowego potrzebujemy wyłącznie dużego selera korzeniowego i kilku suszonych grzybów. Zupa jest gęsta, pożywna i sprawdzi się zarówno na obiad, jak i na większe uroczystości, w tym na kolację wigilijną lub na świąteczny obiad.
Staropolski krem grzybowy gotujemy na wywarze warzywnym. Jeśli zupa nie musi być postna, możemy wywar zamienić na resztkę rosołu z poprzedniego dnia. Zrezygnujmy jednak z wywaru z kostki rosołowej. To sama chemia i konserwanty. Smaczny wywar ugotujemy błyskawicznie.
Staropolski krem grzybowy doprawiamy lubczykiem, gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Zupę po zblendowaniu zagęszczamy śmietaną wymieszaną z żółtkiem. Krem oprószamy natką pietruszki i podajemy z grzankami, groszkiem ptysiowym lub kromką razowego chleba.
Staropolski krem grzybowy z selerem
Składniki:
duży seler
6-10 suszonych borowików
500 ml bulionu warzywnego
sok z cytryny
120 ml śmietany 18%
żółtko
suszony lubczyk
sól, pieprz
gałka muszkatołowa
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
Jak ugotować krem grzybowy? Aromatyczna zupa będzie gotowa w kilka chwil
Grzyby zalej niewielką ilością wody i odstaw na całą noc. Następnego dnia przełóż je do garnka i gotuj około 30 minut, do miękkości. Grzyby pokrój w paski. Seler obierz i pokrój w kostkę, włóż do garnka.
Warzywo skrop sokiem z cytryny, oprósz suszonym lubczykiem i wlej bulion, gotuj około 30 minut. Wywar zblenduj i połącz z ugotowanymi grzybami, gotuj jeszcze kilka minut. Zupę dopraw do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową, zdejmij z ognia.
Żółtko wymieszaj ze śmietaną, następnie stopniowo dodawaj do zupy, stale mieszając. Krem oprósz posiekaną natką pietruszki, smacznego.
Przygotuj również wigilijne pierogi z kapustą i grzybami. Sekretem jest miękkie i delikatne ciasto. Karp w galarecie jest potrawą, której także nie może zabraknąć na wigilijnym stole.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Cudowny rosół babci Irenki. Uwagę zwracają 2 dodatki. Co za pomysł, co za efekt!
Krokiety z burakami i soczewicą. Proste danie bez grama kapusty, ideał na Wigilię
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: "Potrawy na Wigilię i Boże Narodzenie", wyd. Prószyński i S-ka