Przepis na te kluski mam po ukochanej cioci. Są banalne w przygotowaniu i pasują do wszystkiego
Kluski ziemniaczane mogą być jeszcze smaczniejsze. Ciocia pokazała mi mnie jak przygotować ciasto, by danie zachwyciło nawet najbardziej wybrednych. Jej przepis wcale nie jest skomplikowany, ale należy zadbać o jeden szczegół.
Znakomity przepis na kluski ziemniaczane
Wprost rozpływające się w ustach przecieraki są idealnym pomysłem na obiad. Przygotowanie tych klusek ziemniaczanych jest niesamowicie proste i wymaga tylko kilku składników. Najważniejsza jest mąka, której ilość należy dostosować do używanych ziemniaków.
Ciocia uczuliła mnie, że nie można za każdym razem wsypać tej samej porcji, bo ziemniaki mogą mieć mniej lub więcej wody. Trzeba wybierać te bardziej sypkie, ale kupując w sklepach nie zawsze uda się trafić.
Składniki:
- 750 g mączystych ziemniaków
- 2 duże jajka
- mąka pszenna
- 2 spore cebule
- 225 g surowego boczku
- sól w ilości do smaku
Z powyższych produktów w mig przyrządzimy smakowite danie. Wcale nie trzeba wiele pracy. Przekonajcie się, czytając instrukcję, która znajduje się w dalszej części artykułu. Warto przetestować.
Babcia zawsze dawała do mielonych 2 rodzaje cebuli. Smak jej kotletów pamiętam do dziśJak zrobić delikatne kluski ziemniaczane? Kluczowa jest ilość dodanej mąki
Zaczynam od obrania, umycia i starcia ziemniaków na tarce o niewielkich oczkach — podobnie jak na placki. Tym razem jednak nie będę odciskać ich z wody. Zamiast tego wbiję jajka, wsypię nieco soli i dodam tyle mąki, by masa była dość gęsta.
Kluski ziemniaczane gotuję w osolonym wrzątku, aż wypłyną. Potrawa to mniej więcej 6-8 minut. Nakładam je przy pomocy łyżki, najwygodniej poprzez ściąganie z deseczki wprost do płynu.
Pierwszą sztukę wykorzystuję do sprawdzenia, czy dodałam odpowiednio dużo mąki. Jeśli po wrzuceniu do wody rozpadnie się, trzeba dosypać i ponownie wymieszać ciasto.
Jak podawać kluski z ziemniaków?
Danie świetnie smakuje z rumianym boczkiem i cebulką. Jeśli macie ochotę na wersję bez mięsa, podajcie do nich np. sos grzybowy. Można też zaserwować te kluski do dowolnego obiadu.
Oprócz klusek ziemniaczanych polecamy też inne smakołyki. Spróbujcie koniecznie pampuchów, czyli pysznych bułeczek przyrządzanych na parze. Być może skuszą was też wyśmienite kopytka dyniowe — jesienią trzeba ich spróbować.