Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Przestałam dodawać ten składnik do faworków i wychodzą 10 razy lepsze. To sekret ich smaku
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 20.01.2024 20:06

Przestałam dodawać ten składnik do faworków i wychodzą 10 razy lepsze. To sekret ich smaku

Surowe faworki
Canva

Klasyczny przepis na faworki to taki, który zawiera w składnikach śmietanę. Jednak eksperymenty pokazują, że jest lepszy produkt, który użyty zamiast niej daje niesłychanie kruche i pyszne chrusty.

Kruche faworki

Wraz ze zbliżaniem się tłustego czwartku coraz bardziej gorączkowo rozglądamy się za idealnym przepisem na faworki. Nic dziwnego. Te sklepowe bowiem przeważnie pozostawiają wiele do życzenia. Być może faworki z najlepszych cukierni mogą się równać z domowymi, ale kilometrowe kolejki tego jednego dnia w roku przekonują, by spróbować swoich sił w kuchni.

Żeby jednak faworki wyszły dokładnie zgodne z oczekiwaniami, musimy przemyśleć ich składniki. Przepisy naszych babć zalecają użycie w cieście śmietany. Dziś jednak asortyment sklepów rozszerzył się na tyle, że możemy poszukać lepszych zamienników.

Faworki w pudełku

Parówki zawijam w chlebie z serem i panieruję. Po usmażeniu smakują nieziemsko

Faworki z mascarpone

Jak się okazuje, jest jeden taki składnik. Jest nim serek mascarpone. Ten włoski kremowy przysmak to krowi serek twarogowy, który często znajduje swoje miejsce w cukiernictwie. Jest podstawowym składnikiem choćby słynnego włoskiego ciastka tiramisu. Użyjmy go więc w naszych faworkach.

Składniki

  • 350 g mąki pszennej
  • 5-6 żółtek jaj (zależnie od wielkości)
  • Opakowanie 250 g serka mascarpone
  • Łyżka cukru pudru
  • Łyżka smalcu
  • Szczypta soli
  • Łyżka spirytusu
  • Smalec do smażenia i cukier puder do posypania

Przygotowujemy faworki z serkiem

Żółtka miksujemy z mascarpone. Dodajemy cukier puder, sól i smalec i miksujemy na gładką masę. Następnie, wciąż mieszając, dodajemy spirytus i – partiami – mąkę. Ciasto przekładamy na stolnicę i wyrabiamy. Kiedy będzie jednolite i dość twarde, formujemy z niego walec i ubijamy wałkiem, przekładając z boku na bok, przez ok. 10-15 minut.

Jeśli do ubijania ciasta nie starczy nam sił, możemy pomóc sobie metodą wałkowania i składania. Z ciasta formujemy wałkiem placek, składamy go w kilku miejscach tak, by powstały dwie warstwy i znów wałkujemy. Kilkukrotne powtórzenie takiej czynności jest odpowiednikiem bicia ciasta przez kilka minut.

Kiedy ciasto jest już dobrze napowietrzone, rozwałkowujemy je cieniutko, kroimy na paski, zawijamy i smażymy aż będą złociste.

Wypróbuj też przepisy na dietetyczne placuszki owsiane i ciasto bez pieczenia na bazie kakaowych naleśników.

faworki