Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Rabarbar nie dla wszystkich. Kto powinien go unikać?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 06.05.2022 19:46

Rabarbar nie dla wszystkich. Kto powinien go unikać?

rabarbar
canva/nadezhdanesterova

Właśnie pojawił się w ogródkach i sklepach — rabarbar. Choć wiele osób go uwielbia, niestety nie jest dla wszystkich. Chodzi tu nie o smak tego warzywa, ale o skład, który może być szkodliwy przy niektórych schorzeniach. Sprawdźcie, kto powinien unikać jedzenia rabarbaru.

Rabarbar przyrządza się zwykle jak owoc, ale jest warzywem. Wyjątkowym warzywem, bo wyrazistym w smaku, bardzo kwaśnym. To dlatego robi się z niego kompoty, dodaje go do ciast, deserów i mięsnych sosów. Naprawdę potrafi odmienić smak potrawy.

Jednak mimo tego, że warzywo to smakuje wielu osobom, nie dla wszystkich jest ono zalecane. Co więcej, z racji na wyjątkowy skład, rabarbar należy jeść z umiarem i niezbyt często.

Dla kogo nie jest wskazany rabarbar?

Składnikiem limitującym jedzenie rabarbaru jest kwas szczawiowy. Rabarbar zawiera go wyjątkowo dużo, podobnie zresztą jak szczaw. Kwas ten może powodować u niektórych osób tworzenie się w nerkach kryształów szczawianowych.

Poza tym kwas szczawiowy zaliczany jest też do substancji antyodżywczych, a więc wywołujących w organizmie niedobór wapnia, magnezu i żelaza.

Ze względu na wysoką zawartość kwasu szczawiowego rabarbaru nie powinny jeść osoby z chorobami nerek, osteoporozą, reumatyzmem i niedokrwistością. Należy też wspomnieć, że rabarbar zawiera rapontycynę, która ma działanie podobne do estrogenów. Jej nadmiar w organizmie może więc wywołać zaburzenia hormonalne.

Cenne składniki rabarbaru

Kwaśny smak rabarbaru wynika z dużej zawartości witaminy C. Poza tym to niskokaloryczne warzywo jest też zasobne w błonnik, witaminę E i witaminy z grupy B, a także potas, wapń i żelazo.

Zielone i czerwone łodygi rabarbaru zawierają też związki biologicznie czynne. Mają one działanie przeciwutleniające, a więc spowalniające procesy starzenia się komórek, a także zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwory.

By zmniejszyć niekorzystne skutki jedzenia rabarbaru, warto łączyć go w potrawach z produktami bogatymi w wapń i witaminę D, a więc np. ze śmietaną, białym serem.

W naszym serwisie znajdziecie przepis na racuchy z rabarbarem, a także na puszyste ciasto z rabarbarem.

kompot z rabarbaru
kompot z rabarbaru

Źródło zdjęcia: canva/egiss

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zdrowie.radiozet, beszamel.se

Zapraszamy na nasz Instagram