Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Rodowity Włoch pokazał nam przepis na tę przekąskę. Niezwykłe, jak przyrządza białą kiełbasę
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 04.03.2024 15:08

Rodowity Włoch pokazał nam przepis na tę przekąskę. Niezwykłe, jak przyrządza białą kiełbasę

Emiliano Castagna
fot. wyd. Pascal; Canva

„Kuchnia włoska… nie istnieje” – przekonuje na samym początku swojej książki kucharskiej Emiliano Castagna, Włoch z urodzenia, a warszawiak z wyboru. W książce kucharskiej „Mieszu, mieszu” pokazuje więc, jak mieszać składniki, które kojarzymy z Włochami, by stworzyć dania nie ogólnowłoskie, ale autentyczną kuchnię jednego z dwudziestu regionów kraju.

Włoskie specjały

Rzeczywiście, kuchnia włoska w Polsce funkcjonuje jako garść stereotypów: makarony i pizza, sery i szynka parmeńska. Tymczasem to tylko wycinek prawdziwego bogactwa, które pokazuje nam Castagna. I właśnie żeby to bogactwo nam przybliżyć, ten Włoch kochający Polkę i zamieszkały w Warszawie od prawie dwóch dekad, chwycił za chochlę.

Emiliano Castagna nie jest bowiem kucharzem, a „zaledwie” znawcą regionalnych produktów. Na co dzień zajmuje się biznesowymi kontaktami między jego obiema ojczyznami – tą naturalną i tą przybraną. Jego książka jest amatorska. 

Sam opracowywał przepisy, sam je spisał, sam przygotował zdjęcia, bo chciał, by potrawy wyglądały naturalnie, tak jak mogą wyjść na domowym talerzu, a nie tak jak uchwyci je zawodowy fotograf. A teraz najciekawsze: do każdej potrawy dołączony jest – przez kod, który można zeskanować – filmik na youtubie, z którego przygotowanie potrawy poznamy z pierwszej ręki.

Emiliano Castagna książka
fot. wyd. Pascal
Przepis na te wafle znalazłem w zeszycie babci. W sklepach takich nie ma Posadź pietruszkę obok tego warzywa. Korzeń i natka będą ogromne

Zjedz mięsko, dostaniesz makaron

Emiliano Castagna pochodzi z Mediolanu. Wspomina babcię, która zawsze mówiła mu „zjedz ładnie mięsko, to dostaniesz Makaron”.

Oddaje to idealnie włoską kulturę jedzenia, w której makaron jest ukoronowaniem posiłku - wspomina.

Dlatego w swojej książce osobny rozdział poświęcił makaronom, a cały spis treści naszpikowany jest obco brzmiącymi słówkami: ossobuco, schiacciata, farinata czy spezziatino. Ale to nie powód, by się ich bać. Są też w książce nazwy bardziej znajome, a nawet te obco brzmiące okazują się całkiem swojskimi potrawami.

Gnocchi z boczkiem
fot. wyd. Pascal

Mieszu, mieszu – swojskie włoskie potrawy

Za trudnymi nazwami, jak to we włoskiej kuchni, czai się typowa dla południa prostota. Włosi nie bawią się w bardzo skomplikowane techniki kulinarne i nie spędzają godzin w kuchni. Wolą poświęcić ten czas na siedzenie przy stole z przyjaciółmi. Dlatego „Mieszu, mieszu” – szybko i prosto, z kilku składników.

A że Emiliano Castagna prowadzi w Polsce Włoską Akademię Kulinarną i we Włoskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej zajmuje się produktami spożywczymi i winem, zna doskonale i polskie, i włoskie produkty. Być może jest on najlepszą osobą, by powiedzieć, co z dostępnych w Polsce towarów sprawdzi się świetnie we włoskich przepisach

Dzięki tym podpowiedziom nie musimy wyszukiwać włoskich delikatesów – wystarczy wizyta w dyskoncie. Zobaczcie, jak proste są przepisy Castagni. Czy przygotowanie salsicia in carrozza naprawdę jest tak trudne, jak się wydaje?

duszenie cukinii
fot. wyd. Pascal

Salsiccia in carrozza, czyli smażona przekąska ze świeżą kiełbaską

  • 1 surowa biała kiełbaska 
  • 4 kromki chleba tostowego 
  • 1 kulka mozzarelli 
  • 1 jajko
  • 5 łyżek bułki tartej 
  • Oiwa extra vergine

Kiełbaskę przekrój wzdłuż, ale nie do końca. Ma się otworzyć jak książka. Spłaszcz ją delikatnie nożem i zdejmij osłonkę. Przekrój na pół, żeby uzyskać dwa „kotleciki”. Smaż z obu stron na średnim ogniu bez tłuszczu. Zdejmij z ognia.

Odkrój skórkę z tostów. Mozzarellę odsącz i przekrój na pół.

Na środku kromki ułóż ser i kiełbasę, przykryj drugą kromką i dociśnij brzegi. Kanapki opanieruj w rozkłóconym jajku, a następnie w bułce tartej.

Smaż na średnim ogniu na oliwie do uzyskania złotobrązowego koloru.

Pyszne? Jeszcze jak. Wygląda znajomo? Nie inaczej. I na pewno jest prostsze, niż zapowiada włoska nazwa.

Emiliano Castagna, “Mieszu, mieszu. Co ugotuje Makaroniarz”, wyd. Pascal

kiełbaska w toście
fot. Emiliano Castagna, Pascal