Smakosze.pl
Ziemniaki ciemnieją? Znamy powód.

KEVMA21, Getty Images

Ziemniaki ciemnieją po ugotowaniu? Następnym razem lepiej kupić inne

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Nastawiłeś ziemniaki na dzisiejszy obiad, lecz zauważyłeś, że po ugotowaniu zaczynają ciemnieć? To oznaka, że podczas hodowania zostały zbyt mocno nawożone, przez co zarówno ich smak jak i wartości odżywcze są zubożone. Zalecamy zrezygnowanie z kup

Ziemniaki stanowią ogromną część naszej diety - najwięcej Polaków zjada je w trakcie obiadu, jako dodatek do mięsa czy ryby. Najczęściej przyrządza się je w wodzie, ponieważ taka metoda obróbki cieplnej jest najwygodniejsza i stosunkowo szybka. 

Jeśli po ugotowaniu zauważyłeś, że bulwy mocno ciemnieją, lepiej więcej nie kupuj ich w tym samym miejscu. Istnieje bowiem duża szansa, że hodowca nawoził je znaczną ilością nawozów, aby przyspieszyć ich wzrost. Niestety, takie ziemniaki nie są ani smaczne, ani zdrowe. 

Jak gotować ziemniaki?

Sprawa może wydawać się banalnie prosta. Wrzuca się kartofle do osolonej wody, ustawia na gazie i czeka, aż wbijany weń widelec będzie wchodził bez oporu. I choć oczywiście można je w taki sposób gotować, marnujemy mnóstwo wartości odżywczych.

Zdecydowanie najlepszym sposobem jest gotowanie na parze. Dzięki temu zachowujemy praktycznie całość minerałów i witamin, które konieczne są do odpowiedniego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dobrze sprawdza się również gotowanie ziemniaków w mundurkach. 

Warto wrzucać bulwy do już wrzącej i osolonej wody. Tym samym zmniejszamy czas, podczas którego ziemniaki mają kontakt z wodą, która wypłukuje z nich wszelkie wartości. Trzeba także pamiętać, aby ziemniaki gotować bez dodatku kwaśnych produktów, ponieważ niskie pH znacznie wydłuża czas gotowania. 

Jakie wartości odżywcze mają ziemniaki?

Dla wielu z pewnością może być zaskoczeniem fakt, że w tym warzywie najwięcej jest witaminy C. Stanowi ona spory procent cennych wartości odżywczych, dlatego tak ważnym jest odpowiednie i jak najkrótsze gotowanie - w taki sposób ogranicza się straty tego przeciwutleniacza. 

Chcesz poznać kilka ciekawych i prostych przepisów, którymi nie tylko zaskoczysz swoich domowników, lecz dostarczysz im zdrowych wartości odżywczych? Sprawdź ten tekst, w którym pokazujemy jak sporządzić złotą kapustę. W tym artykule zdradziliśmy przepis na wykorzystanie warzyw po rosole tak, aby nic się nie zmarnowało. 

Poza witaminą C, ziemniaki zawierają praktycznie wszystkie witaminy z grupy B oraz niewielką ilość prowitaminy A. Poza witaminami, sporo w nich sodu, magnezu, wapnia, manganu, żelaza, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru i jodu. 

Jeśli zauważyłeś na swoich ziemniakach zielone plamy, pod żadnym pozorem ich nie jedz. W tych miejscach jest zwiększone stężenie solaniny, substancji, która w dużych ilościach może być trująca. Najlepiej wyciąć widoczne zmiany i obrać bulwę ze skórki, pod którą solaniny jest najwięcej. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kuchniabetti.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Suszona kiełbasa

Produkty

Czy kiełbasa z białym nalotem nadaje się do jedzenia?

Czytaj więcej >
Sanepid wycofuje popularny produkt

Produkty

Popularny produkt wycofany przez sanepid

Czytaj więcej >
Czereśnie

Produkty

Bardzo wysokie ceny czereśni

Czytaj więcej >
Śledzie z Bałtyku mogą być szkodliwe

Produkty

Czy bałtyckie śledzie są zdrowe?

Czytaj więcej >
Pomidory i kwestia śniadania

Produkty

Dlaczego lepiej nie jeść pomidorów na śniadanie?

Czytaj więcej >
lody

Produkty

Ile kosztuje gałka lodów na polskim morzem?

Czytaj więcej >