Ziemniaki ciemnieją? Znamy powód.
KEVMA21, Getty Images

Ziemniaki ciemnieją po ugotowaniu? Następnym razem lepiej kupić inne

Nastawiłeś ziemniaki na dzisiejszy obiad, lecz zauważyłeś, że po ugotowaniu zaczynają ciemnieć? To oznaka, że podczas hodowania zostały zbyt mocno nawożone, przez co zarówno ich smak jak i wartości odżywcze są zubożone. Zalecamy zrezygnowanie z kupowania takich ziemniaków, ponieważ mogą być szkodliwe.

Ziemniaki stanowią ogromną część naszej diety - najwięcej Polaków zjada je w trakcie obiadu, jako dodatek do mięsa czy ryby. Najczęściej przyrządza się je w wodzie, ponieważ taka metoda obróbki cieplnej jest najwygodniejsza i stosunkowo szybka.

Jeśli po ugotowaniu zauważyłeś, że bulwy mocno ciemnieją, lepiej więcej nie kupuj ich w tym samym miejscu. Istnieje bowiem duża szansa, że hodowca nawoził je znaczną ilością nawozów, aby przyspieszyć ich wzrost. Niestety, takie ziemniaki nie są ani smaczne, ani zdrowe.

Jak gotować ziemniaki?

Sprawa może wydawać się banalnie prosta. Wrzuca się kartofle do osolonej wody, ustawia na gazie i czeka, aż wbijany weń widelec będzie wchodził bez oporu. I choć oczywiście można je w taki sposób gotować, marnujemy mnóstwo wartości odżywczych.

Zdecydowanie najlepszym sposobem jest gotowanie na parze. Dzięki temu zachowujemy praktycznie całość minerałów i witamin, które konieczne są do odpowiedniego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dobrze sprawdza się również gotowanie ziemniaków w mundurkach.

Na czekoladzie pojawił się biały nalot? Miej świadomość co oznaczaNa czekoladzie pojawił się biały nalot? Miej świadomość co oznaczaCzytaj dalej

Warto wrzucać bulwy do już wrzącej i osolonej wody. Tym samym zmniejszamy czas, podczas którego ziemniaki mają kontakt z wodą, która wypłukuje z nich wszelkie wartości. Trzeba także pamiętać, aby ziemniaki gotować bez dodatku kwaśnych produktów, ponieważ niskie pH znacznie wydłuża czas gotowania.

Jakie wartości odżywcze mają ziemniaki?

Dla wielu z pewnością może być zaskoczeniem fakt, że w tym warzywie najwięcej jest witaminy C. Stanowi ona spory procent cennych wartości odżywczych, dlatego tak ważnym jest odpowiednie i jak najkrótsze gotowanie - w taki sposób ogranicza się straty tego przeciwutleniacza.

Chcesz poznać kilka ciekawych i prostych przepisów, którymi nie tylko zaskoczysz swoich domowników, lecz dostarczysz im zdrowych wartości odżywczych? Sprawdź ten tekst, w którym pokazujemy jak sporządzić złotą kapustę. W tym artykule zdradziliśmy przepis na wykorzystanie warzyw po rosole tak, aby nic się nie zmarnowało.

Poza witaminą C, ziemniaki zawierają praktycznie wszystkie witaminy z grupy B oraz niewielką ilość prowitaminy A. Poza witaminami, sporo w nich sodu, magnezu, wapnia, manganu, żelaza, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru i jodu.

Jeśli zauważyłeś na swoich ziemniakach zielone plamy, pod żadnym pozorem ich nie jedz. W tych miejscach jest zwiększone stężenie solaniny, substancji, która w dużych ilościach może być trująca. Najlepiej wyciąć widoczne zmiany i obrać bulwę ze skórki, pod którą solaniny jest najwięcej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kuchniabetti.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł