Sałatka z kaszą jaglaną, awokado, papryką i pomidorkami
Kasza jaglana - wartości odżywcze
Przyrządzana z prosa kasza jaglana to jedna z najzdrowszych kasz, która jest najstarszą znaną nam kaszą. Dziś nie spożywa się jej aż tak często, zdecydowanie spotykana jest rzadziej niż kasza jęczmienna czy nawet gryczana. Kasza jaglana ma to do siebie, że jeśli przyrządzona jest w nieprawidłowy sposób, może być gorzka. Jednak ugotowana odpowiednio, może być dodawana zarówno do dań na słodko, jak i na słono.
Kasza jaglana z jednej strony jest lekkostrawna, z drugiej nie zawiera glutenu, więc świetnie sprawdzi się dla osób, które chorują na celiakię lub ograniczają spożycie glutenu. Kasza ta ma właściwości antywirusowe i zasadotwórcze, dzięki temu drugiemu odgrywa dużą rolę w przywracaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Kasza jaglana ma dużo białka oraz najwyższą zawartość witamin z grupy B oraz żelaza i miedzi. Ponadto zawiera dużą ilość witaminy E i lecytyny, które dobrze wpływają na pamięć.
Kasza jaglana jest dość kaloryczna, ma też dość wysoki jak na typ produktu indeks glikemiczny. Ponadto kasza jaglana korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie dzięki zawartości krzemu.
Co zrobić, żeby kasza jaglana nie była gorzka?
Tak jak wspominaliśmy, może się zdarzyć, że kasza jaglana ugotowana przez nas w nieprawidłowy sposób będzie gorzka w smaku. Co zrobić, żeby tego uniknąć?
Przede wszystkim kaszę jaglaną należy bardzo obficie opłukać przed gotowaniem. Najpierw przy użyciu zimnej wody, następnie za pomocą wrzątku.
Kaszę jaglaną ugotować można według sposobu, w którym zalejemy ją niewielką ilością wrzątku i wymieszamy, aż stanie się miękka. Można też ugotować ją, zalewając wrzątkiem tak, by woda sięgała około 1 centymetra ponad powierzchnię kaszy i czekać, aż ta wchłonie wodę, pozostawiając ją pod przykryciem w cieple na około 2h.
Jak przygotować sałatkę z kaszą jaglaną, awokado, papryką i pomidorkami?
Przygotowanie tej sałatki trwa dość krótko, tak naprawdę najwięcej czasu zajmie nam ugotowanie kaszy, podczas którego przygotować możemy inne składniki. Kasza świetnie nadaje się do zjedzenia na zimno, więc bez problemu można zabrać ją do pracy.
składniki:
¼ szklanki kaszy jaglanej
garść ulubionej sałaty (może być roszponka, rukola bądź inna)
1 awokado
150 g papryki
200 g pomidorków koktajlowych
2 jajka sadzone
garść nasion słonecznika
sól, pieprz, oliwa
sok z cytryny
undefined
przygotowanie:
Kaszę dokładnie przepłukać według instrukcji wyżej, następnie osuszyć. Następnie wsypać ją do garnka na średniej mocy palnika i trochę podprażyć, mieszając. Wlać ½ szklanki wody, posolić, dodać pieprz, łyżeczkę oliwy. Całość przykryć i gotować około 10 minut, aż kasza będzie miękka.
Po tym wyłożyć ją na talerz i odstawić do wystudzenia.
Awokado obrać i pokroić w kostkę, a następnie delikatnie skropić sokiem z cytryny, żeby nie zmieniło koloru na ciemny. Paprykę umyć i pokroić w kostkę, pomidorki umyć i przekroić na pół. Sałatę umyć dokładnie i w razie konieczności porwać na mniejsze kawałki.
Ostudzoną kaszę wymieszać z sałatą, awokado, papryką i pomidorkami, a następnie wyłożyć na talerze.
Na patelni rozgrzać nieco masła, następnie wbić na nią dwa jajka i smażyć do ścięcia się białka.
Jajka sadzone wyłożyć na przygotowaną na talerzach sałatkę, a następnie posypać ziarnami słonecznika. Słonecznik można dla smaku wcześniej podprażyć, wrzucając go na chwilę na suchą patelnię i mieszając, do momentu zarumienienia ziaren.
Jajko sadzone to tylko jedna z opcji przygotowania jajka do tej sałatki. Jeśli ma to być “danie na wynos”, z pewnością lepiej sprawdzi się rozwiązanie, w którym ugotujesz jajko na twardo, a następnie pokroisz je w kostkę i dodasz do sałatki.