Smakosze.pl
Truskawki

TRICOLORS/East News; silroby, Getty Images Pro

Sposób Ewy Wachowicz na przedłużenie świeżości truskawek

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Truskawki są bardzo ważnymi owocami dla Polaków, lecz mają jeden duży mankament. Ich trwałość bez mrożenia jest stosunkowo krótka, więc warto przedłużać ich świeżość jak najdłużej. Ewa Wachowicz radzi, aby przed włożeniem do lodówki, nie usuwać z nich szypułek, co wydłuży ich przydatność do spożycia.

Truskawki są symbolem lata - gdy za oknem świeci jasne słońce, a w powietrzu utrzymuje się ciepła aura, natychmiast nabieramy ochoty na miskę pełną świeżych i słodkich truskawek. Ich smak jest tak wyborny, że ciężko nie skorzystać z okazji.

Ich miąższ jest na tyle delikatny, że łatwo ulega stłuczeniom, zgnieceniom i innym problemom, dlatego konieczne jest niekiedy umiejętne przechowywanie. Ewa Wachowicz podzieliła się swoim doskonałym trickiem, który pozwala dłużej się nimi cieszyć.

Jak przechowywać truskawki według Ewy Wachowicz?

Po przyjściu z pełną torebką foliową owoców do domu, na początku koniecznie je z niej wyciągnij. Przez folię nie przedostaje się świeże powietrze, przez co truskawki zaczną wypuszczać dużo wilgoci i pleśnieć.

Ewa Wachowicz radzi, aby szypułki usuwać dopiero wtedy, kiedy mamy zamiar jeść truskawki. Przechowywanie owoców bez szypułek, znacznie przyspiesza psucie, ułatwiając pleśni i mikroorganizmom dojście do delikatnego wnętrza.

kotlety mielone

Prosty sposób na pulchne kotlety mielone

CZYTAJ DALEJ

Wachowicz tłumaczy również, aby truskawki jeść po odstaniu ich poza lodówką. Zimne owoce nie są tak intensywne w smaku i aromatyczne, więc 30 minut na ogrzanie znacznie zwiększy przyjemność płynącą z jedzenia.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został jajkom z chowu klatkowego, które już niedługo znikną z większości dużych sieci sklepów.

W której części lodówki trzymać truskawki?

Za niska temperatura nie jest dla nich korzystna, dlatego trzeba ustawić je na środkowej lub najniższej półce. Przemrożone owoce zaczynają nieprzyjemnie mięknąć i ulegają procesom gnilnym znacznie łatwiej.

Z myciem również trzeba zaczekać do momentu, gdy mamy zamiar je za chwilę zjeść. Dodatkowa wilgoć, która pozostaje na powierzchni truskawek po płukaniu wodą, ułatwia rozwój pleśni. A nikt nie chce jeść spleśniałych owoców.

Z kolei podczas samego mycia powinno korzystać się z chłodnej wody. Ciepła może zepsuć ich smak. Szypułki usuwa się dopiero po umyciu - to kolejna sztuczka zwiększająca ich smak.

Truskawki

Truskawki

Źródło: matt_benoit, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: o2.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

bób

Porady

Jak wybrać najlepszy bób? Zebraliśmy najcenniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
kiszone ogórki

Porady

Największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować makaron bez wody? Wyjawiamy sprytny patent

Czytaj więcej >
gotowanie ryżu

Porady

Co zrobić aby ryż po ugotowaniu był sypki? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >

Porady

Jak przedłużyć świeżość chleba? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto wrzucić do kawy masło? Ma wiele korzyści

Czytaj więcej >