Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Strzelczyk robi najlepsze młode ziemniaki. Nie do wiary z czym je gotuje, pokazał przepis w 3 minuty
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 30.06.2023 09:38

Strzelczyk robi najlepsze młode ziemniaki. Nie do wiary z czym je gotuje, pokazał przepis w 3 minuty

młode ziemniaki
YouTube/@ODDASZFARTUCHA

Wiele osób cały rok czeka na młode ziemniaki. Są one doskonałe do dań obiadowych. Jak je przyrządzić? Tomasz Strzelczyk serwuje młode ziemniaki z bobem. Koperek dopełnia całości. Polecamy szybki przepis znanego kucharza.

Lato, czyli gotuj młode ziemniaki

Latem chęnie wykorzystujemy młode ziemniaki. Są one delikatne w smaku, a także smaczne i sycące. Warto włączyć je do swojego jadłospisu i korzystać z ich cennych wartości odżywczych. Te młode warzywa są doskonałym źródłem witaminy C i B6. 

Młode ziemniaki dostarczą nam też potasu, sodu, wapnia, manganu, czy żelaza. Bogate są w błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki. Ich jedzenie pozwoli nam na uzupełnienie wszelkich niedoborów mineralnych w organizmie. Będą doskonałe dla osób, które mają kłopoty z trawieniem, borykają się z nadwagą oraz są zmęczone i zestresowane. Polecamy przepis Tomasza Strzelczyka na młode ziemniaki.

Polacy nagminnie dorzucają ten składnik. Makłowicz grzmi „To nie jest leczo wtedy"

Jak przygotować młode ziemniaki z koperkiem i bobem?

Składniki:

  • 800g młodych ziemniaków
  • 500g ugotowanego bobu
  • 300g pieczarek
  • cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • pęczek koperku
  • 100g masła
  • sól
  • pieprz

Do ziemniaków wkrajamy ogonki kopru, dodajemy ½ łyżki soli i gotujemy do miękkości. Kroimy pieczarki i cebulę, wrzucamy do miseczki. Ugotowany bób i obrany ma być al dente, czosnek kroimy. Na patelnię wrzucamy masło, pieczarki i rumienimy.

Dodajemy do pieczarek cebulę, czosnek, dodajemy masło, przyprawiamy solą i świeżo roztartym czarnym pieprzem. Dodajemy szczyptę ziół prowansalskich. Ziemniaki wyłączamy i przekładamy na patelnię, podsmażamy kilka minut. Koperek kroimy, dodajemy bób i koperek. Danie jest gotowe.

Sekret gotowania młodych ziemniaków, czyli Strzelczyk poleca

Tomasz Strzelczyk młode ziemniaki gotuje z ogonkami kopru. Ten patent sprawia, że zyskują one dodatkowy aromat i są jeszcze bardziej smakowite. Znany kucharz nie żałuje też koperku w dalszym etapie gotowania. Młode ziemniaki w jego wydaniu przygotowuje się błyskawicznie.

To danie możemy jeść samodzielnie. Pieczarki i bób sprawiają, że będzie ono bardzo syte i pożywne. Jednak można je podać jako dodatek do mięs. Jest ono nie tylko smaczne, ale bardzo zdrowe. Warto wypróbować ten przepis na letni obiad. Pisaliśmy o gotowaniu młodych ziemniaków. Podawaliśmy też przepis Anny Lewandowskiej na te młode warzywa. 

Źródło: YouTube/@ODDASZFARTUCHA

Tłumy ruszyły do lasów i wynoszą kosze grzybów. W tych regionach jest teraz największy wysyp
kosz grzybów
Jest bardzo ciepło, a w niektórych regionach Polski spadły obfite deszcze. Nic więc dziwnego, że już w czerwcu w lasach pojawiły się grzyby. W niektórych regionach jest ich naprawdę dużo. Warto więc wybrać się na pierwsze zbiory.
Czytaj dalej
Najstarszy przepis na rosół z 1682 roku. Nie obędzie się bez 1 składnika
Rosół z dawnego przepis
Rosół z dawnego przepis
Rosół dawniej przyrządzało się inaczej niż współcześnie. Według najstarszej z dostępnych receptur pochodzącej z 1682 roku, w skład zupy wchodziły również podroby. Wybierano to, co znalazło się pod ręką, a następnie długo gotowano wraz z kurą i wołowiną. Dotarliśmy do współczesnej interpretacji oryginalnego przepisu. Historia powstania rosołu — a właściwie rozsołu — jest ciekawa. Kiedyś mięso konserwowano w soli i przed użyciem należało je rozsolić, czyli tej przyprawy pozbawić. W tym celu mięso moczono długo w wodzie i starannie płukano, pozbawiając intensywnego smaku. Całkiem podobnie jest w przypadku przyrządzania tradycyjnej zupy. Smak mięsa przenosimy wszak do płynu, a im więcej go wydobędziemy, tym lepiej. Upływający czas przyniósł uproszczenie nazwy dania i składu. Niektóre produkty zostały zapomniane, głównie ze względu na coraz mniejszą dostępność. Dawniej do rosołu trafiały kuropatwy, jarząbki czy gołębie. O nie dziś trudno, ale równie powszechne podroby — a wśród nich wątróbki, serca czy żołądki — wciąż można wykorzystać. Warto zakupić świeżą porcję, bo właśnie z nimi dziś przyrządzimy pyszną zupę.
Czytaj dalej