Najstarszy przepis na rosół z 1682 roku. Nie obędzie się bez 1 składnika
Rosół dawniej przyrządzało się inaczej niż współcześnie. Według najstarszej z dostępnych receptur pochodzącej z 1682 roku, w skład zupy wchodziły również podroby. Wybierano to, co znalazło się pod ręką, a następnie długo gotowano wraz z kurą i wołowiną. Dotarliśmy do współczesnej interpretacji oryginalnego przepisu.
Historia powstania rosołu — a właściwie rozsołu — jest ciekawa. Kiedyś mięso konserwowano w soli i przed użyciem należało je rozsolić, czyli tej przyprawy pozbawić. W tym celu mięso moczono długo w wodzie i starannie płukano, pozbawiając intensywnego smaku. Całkiem podobnie jest w przypadku przyrządzania tradycyjnej zupy. Smak mięsa przenosimy wszak do płynu, a im więcej go wydobędziemy, tym lepiej.
Upływający czas przyniósł uproszczenie nazwy dania i składu. Niektóre produkty zostały zapomniane, głównie ze względu na coraz mniejszą dostępność. Dawniej do rosołu trafiały kuropatwy, jarząbki czy gołębie. O nie dziś trudno, ale równie powszechne podroby — a wśród nich wątróbki, serca czy żołądki — wciąż można wykorzystać. Warto zakupić świeżą porcję, bo właśnie z nimi dziś przyrządzimy pyszną zupę.
Przepis na dawny rosół z podrobami
Składniki:
1,5 kg kurczaka np. udek, skrzydełek
1 kawałek szpondru wołowego
6 drobiowych serduszek
4 żołądki drobiowe
2,5 litra wody
2 średnie marchewki
1 nieduża pietruszka
pół większego selera
1 niewielka cebula
3-4 ziarna ziela angielskiego
5-6 ziaren pieprzu czarnego
1-2 liście laurowe
sól i pieprz w ilości do smaku
natka pietruszki i makaron do podania
Jak zrobić tradycyjny rosół? Podroby są obowiązkowym dodatkiem
Zaczynamy od oczyszczenia mięsa i podrobów. Umieszczamy je w większym garnku, zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień do minimum, zbieramy szumy i gotujemy całość przez godzinę.
Warzywa korzeniowe myjemy i obieramy, a cebule opalamy w płomieniu planika. Jeśli nie mamy takiej możliwości, przecinamy ją na pół i karmelizujemy na suchej patelni — koniecznie z łupiną.
Przygotowane produkty dorzucamy do garnka wraz z przyprawami i gotujemy rosół jeszcze 1,5 godziny bez przykrycia. Na koniec danie doprawiamy solą oraz pieprzem, a podajemy z makaronem i posiekaną natką pietruszki.
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na rosół. Polecamy prozdrowotną wersję z kurkumą i imbirem o wyrazistym smaku. Być może też zaciekawi was receptura wymagająca dodania jabłka.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Chrupiące, bez odpadającej panierki. Jak usmażyć idealne kotlety schabowe? Mistrz kuchni wyjaśnia
Dietetyk wskazał 7 najzdrowszych dań obiadowych. Propozycja nr 2 będzie zaskoczeniem
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama