Sycąca, pożywna pomidorowa na wiosnę. Dodatek kaszy zupełnie odmienia jej smak
Zupę pomidorową lubi wielu smakoszy. Tradycyjne danie na wiosnę warto odświeżyć serwując je z dodatkiem kaszy jęczmiennej. Dodajcie ją wprost do zupy zamiast ryżu czy makaronu. Wyjątkowo smaczna i sycąca kompozycja spodoba się każdemu, kto, jej spróbuje.
Zupa pomidorowa należy do najczęściej podawanych w naszych domach. Dobrze smakuje zarówno z ryżem, makaronem, jak i z soczewicą. Tym razem proponujemy wam inny nietypowy dodatek — kaszę jęczmienną. Tak sycącej i smacznej pomidorowej jeszcze nie jedliście.
Przepis na sycącą pomidorową z kaszą jęczmienną
Składniki:
1,5 litra wody
1 kg mięsa drobiowego na rosół
3 średnie marchewki
1 nieduża pietruszka
kawałek selera
biała część średniego pora
5 łyżek koncentratu pomidorowego
1 liść laurowy
3 ziarna ziela angielskiego
5 ziaren pieprzu czarnego
200 g kaszy jęczmiennej
2 łyżki śmietany (opcjonalnie)
sól i pieprz w ilości do smaku
odrobina cukru (opcjonalnie)
Przygotowanie:
W dużym garnku zagotowujemy wodę i solimy ją. Do wrzątku wkładamy mięso i gotujemy je około 40 minut. W międzyczasie usuwamy szumy. Oczyszczamy pora. myjemy i obieramy pozostałe warzywa.
Włoszczyznę dodajemy do gotowanego wywaru wraz z przyprawami w kawałku. Gotujemy całość przez pół godziny, po czym dodajemy koncentrat pomidorowy oraz przepłukaną na sicie kaszę.
Gdy kasza będzie miękka, doprawiamy zupę. Jeżeli wyszła lekko kwaśna, dodajemy trochę cukru. Możemy też najpierw zabielić ją śmietaną i po wymieszaniu zdecydować czy słodzenie jest konieczne.
Wskazówki:
Do zupy warto dodać natkę pietruszki. Możemy zarówno posypać posiekaną zieleniną gotowe danie, jak i dodać gałązki wraz z włoszczyzną. W drugim przypadku usuwamy je przed dodaniem koncentratu.
Koncentrat pomidorowy można zastąpić pomidorami z puszki lub świeżymi warzywami sparzonymi wrzątkiem. Sprawdzi się też przecier. Za każdym razem konieczna będzie inna ilość przypraw.
Zupę warto przyrządzić bez mięsa. Wtedy gotujemy ją tylko przez pół godziny, a na koniec wlewamy 3-4 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy. Roślinny wywar warto też wzbogacić o dodatek sosu sojowego.
Źródło zdjęcia: canva/Petroos
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Bosko miękkie, lekko słodkie kluski śląskie z jabłkiem. Rewolucja w klasycznym przepisie
Genialne pomysły na wykorzystanie resztek kapusty po gołąbkach. Już nigdy nic się nie zmarnuje
Placki ziemniaczane z dodatkiem mleka bez grama cebuli. Idealne nawet na śniadanie
Źródło: gotujmy