Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Tarta sernikowa z musem truskawkowym, truskawkami i granatem
Kramarczyk Dominika
Kramarczyk Dominika 25.03.2022 22:44

Tarta sernikowa z musem truskawkowym, truskawkami i granatem

Tarta sernikowa z musem truskawkowym, truskawkami i granatem
unsplash

Elegancka i klasyczna tarta powinna gościć na stole tuż obok popołudniowej kawy. Na kawałek dobrze przygotowanego ciasta nie warto szczędzić kalorii! Tarta sernika z musem truskawkowym, truskawkami i granatem to moc witamin, które sprawią, że kalorie ukryją się w gąszczu wybornego smaku.

Tarta sernikowa z truskawkami — jakie składniki kupić w sklepie?

Tartę sernikową robimy w dwóch etapach. 1-szy to oczywiście kruche ciasto, które musi nieco odpocząć w lodówce. 2-gi pyszny i puszysty środek o lekko budyniowej konsystencji. Pamiętaj, aby nie wyłączać raz nagrzanego piekarnika, ponieważ ciasto na tartę sernikową piecze się 3-krotnie.

Ciasto na kruchy spód:

  • 1 szklanka mąki pszennej (250 g).

  • 90 g cukru białego.

  • 140 g zimnego masła pokrojonego w kostkę.

  • 1 małe jajko.

Dodatki:

  • 1 opakowanie twarożku (750 g)

  • Budyń waniliowy.

  • ¼ szklanki cukru

  • Jajko.

  • Truskawki.

  • Świeża mięta doniczkowa.

  • Truskawki mrożone.

  • Cukier-puder.

  • Pestki granatu.

Warto mieć zioła w doniczkach na swoim parapecie. Ich zapach szybko nie wietrzeje, a smak zawsze pozostaje taki sam. Kiedy otwierasz torebkę z suszonymi ziołami, w niedługim czasie ich intensywność zmniejsza się. Co za tym idzie - nie podkręcają smaku potrawy tak, jak zaraz po otwarciu.  

Tarta — przygotowanie

Zacznij od przygotowania ciasta. Do maki dosyp cukier i wrzuć zimne masło. Bardzo ważne, aby masło na tartę sernikową z musem truskawkowym było zimne. Ciepłe nie zawsze dobrze połączy się z innymi składnikami. Wyrabiaj ciasto aż do uzyskania jednolitej masy. Na początku składniki połączą się w coś na miarę kruszonki, jednak po dodaniu jajka, ciasto zmieni się nie do poznania. Rozwałkowany placek, którym wyłożysz foremkę włóż na min 45 min do lodówki.

Ciasto o odpowiedniej temperaturze przełóż do foremki na tartę. Starannie pokryj całą formę ciastem. Aby nie przywierało w trakcie pieczenia, możesz wysmarować spód masłem lub innym tłuszczem. Włóż do lodówki aż stwardnieje.

Ciasto upiecz na 3 razy. Pierwszy: piekarnik rozgrzej do 190°C i piecz pod folią z obciążeniem (tak, aby ciasto za bardzo nie wyrosło) przez 15 min. Obciążeniem może być bób lub fasola, czyli coś, co przytrzyma dobrze folię. Następnie zdejmij folię, ponakłuwaj spód widelcem i włóż ponownie do piekarnika na 15 min. 3 raz tartę należy włożyć do piekarnika razem z masą serową. Tym razem na 20 min.

Środek tarty to po prostu twarożek wymieszany z budyniem i cukrem. Uwaga! Kupując budyń w proszku zwróć uwagę, czy jest dodatkowo posłodzony. Tarta z musem truskawkowym nie musi być podwójnie słodka. Budyń zadziała, jak ścinające się jajko w quishe. Zwiąże środek ze sobą i uformuje tartę po pokrojeniu na kawałki. 

Na samą górę tarty stwórz dekorację w postaci musu z mrożonych truskawek. Robi się go bardzo prosto, wystarczy zblendować lub zmiksować mrożone owoce. Truskawki przekrój na pół, ułóż na górę ciasta i połóż kilka listków mięty. Przyprósz cukrem-pudrem.

Na koniec dodaj pestki z granatu. Granat ma nie tylko walory dekoracyjne, ale również buduje odporność organizmu i chroni przed chorobami serca. Przez niektórych uważany za pretendenta do miana super food.

Ciasto z truskawkami i granatem — sposób podania i inne przepisy

Wszelkie wariacje na temat tarty sernikowej polegają na zmianie musu owocowego. Możesz wymienić go na jagodowy lub pójść w większą egzotykę i przygotować mus z pulpy mango. idealnie zgra się z soczystymi pestkami granatu. 

Innym sposobem na upieczenie tarty, jest użycie serka homogenizowanego zamiast twarożku. Dobrym pomysłem będzie również upieczenie spodu tarty, a następnie wypełnienie środka serkiem używanym do przyrządzenia sernika na zimno. Na spód ciasta możesz wtedy wylać trochę musu. Tarta nabierze wielowarstwowego smaku. 

Kompletnym szaleństwem jest przygotowanie sosu z bazylii. Nieczęsto się go spotyka, chociaż niekiedy proponuje się go do pizzy. Natomiast bazyliowa lemoniada, wzbogacona o kwaśną limonkę była hitem ubiegłego lata (mimo narzucanych restrykcji restauracjom). Zmiksowana w blenderze bazylia w połączeniu z egzotycznymi owocami, będzie orzeźwiającym i lekkim deserem po sytym obiedzie.

Tagi: