Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ciocia Aniela robiąc drożdżowy placek, wykonuje 1 magiczną czynność. Ciasto rośnie szybciej niż inflacja
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.10.2022 21:31

Ciocia Aniela robiąc drożdżowy placek, wykonuje 1 magiczną czynność. Ciasto rośnie szybciej niż inflacja

Ciocia Aniela przygotowując drożdżowy placek, wykonuje 1 magiczną czynność. Ciasto rośnie szybciej niż inflacja
canva/SKatzenberger

Ciasto na placek drożdżowy z owocami i kruszonką wymaga odpowiedniego przygotowania. W przeciwnym razie nie podwoi swojej objętości i po upieczeniu nie będzie lekkie, ani puszyste. Ciasto drożdżowe potrzebuje około 2 godzin, żeby urosło. Ciocia Aniela zna jednak sposób, który znacznie przyspiesza ten proces.

Ciasto drożdżowe jest jednym z lepszych, domowych wypieków. Jednak jego przygotowanie jest dość żmudnym procesem. Jeśli korzystamy ze świeżych drożdży, musimy zrobić rozczyn, czekać, aż urośnie. Następnie wymieszać go z pozostałymi składnikami i odstawić w ciepłe miejsce na około 2 godziny, żeby ciasto podwoiło swoją objętość.

Ciocia Aniela ciasto na drożdżowy placek robi znacznie szybciej. Przygotowane ciasto faktycznie odstawia w ciepłe miejsce, jednak jest ono wyrośnięte już po niecałej godzinie. Sekretem cioci Anieli jest foliowa torebka, która przyspiesza wyrastanie ciasta.

Prosta sztuczka cioci Anieli, dzięki której ciasto drożdżowe wyrośnie błyskawicznie

Miskę z wyrobionym dobrze ciastem włóż do foliowej torebki i odstawia w ciepłe miejsce. Folia zadziała jak termos, dzięki czemu ciasto drożdżowe znacznie szybciej ruszy. Ciasto możesz również postawić przy ciepłym kaloryferze lub wstawić do letniego piekarnika.

By ciasto drożdżowe ładnie wyrosło, wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej. Jajka i masło wyjmij z lodówki godzinę przed przygotowywaniem placka. Mleko natomiast podgrzej, żeby było letnie. Mleko nie może być ani zimne, ani za gorące, ponieważ ciasto nie urośnie.

Jakie drożdże będą lepsze do ciasta drożdżowego - świeże czy instant?

Wiele osób zastanawia się, czy można przygotować ciasto drożdżowe z drożdży instant. Suszone drożdże równie dobrze sprawdzą się do przygotowania słodkich ciast, chleba, bułek czy ciasta na pizzę.

Największą zaletą drożdży instant jest brak konieczności przygotowywania rozczynu. Suche drożdże wsypujemy bezpośrednio do miski z mąką i innymi składnikami, mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Suche drożdże mają o wiele dłuższy termin ważności i nie musimy przechowywać ich w lodówce. To ich wielkie zalety.

Dowiedz się również, dlaczego warto dodać do biszkoptu ocet. Jak suszyć grzyby, żeby nie spleśniały? Grzyby suszone są świetnym dodatkiem do wielu dań.

Ciasto drożdżowe
canva/Bartosz Luczak

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: