Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > UE potwierdziła. Mąka z larwami owadów została dopuszczona do sprzedaży

UE potwierdziła. Mąka z larwami owadów została dopuszczona do sprzedaży

Larwy i owady dostępne w UE
canva/Kwangmoozaa, Poring Studio

Larwy i owady zazwyczaj kojarzą nam się z zepsuciem produktów. Niebawem nasza perspektywa ma się zmienić. Unia Europejska zdecydowała o dopuszczeniu pleśniaka lśniącego jako składnika produktów żywnościowych. Przyjęto także rozporządzenie zezwalające na stosowanie mąki ze świerszczy.

Nietypowe produkty wkrótce staną się bardziej powszechne. Znane już ludziom w innych zakątkach świata produkty niebawem zagoszczą na europejskich stołach. Unia Europejska wydał dwa istotne rozporządzenia w sprawie larw i świerszczy. Zapoznałyśmy się ze szczegółami.

Larwy będą elementem żywienia człowieka

Choć pomysł spożywania larw może wydawać się absurdalny, w czasach, gdy produkcja mięsa i nabiału staje się coraz bardziej szkodliwa dla planety, jest to bardzo rozsądny ruch. Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia dopuszczającego na rynek krajów członkowskich larw Alphitobius diaperinus, owady „są wysoce odżywczym i zdrowym źródłem żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów."

Unijne autorytety argumentują więc, że mogą być „alternatywnym źródłem białka ułatwiającym przejście na zdrową i zrównoważoną dietę” i od 26 stycznia larwy będą pojawiać się na rynku w postaci mrożonej, suszonej, sproszkowanej lub w formie pasty.

Nowy produkt żywnościowy oznaczany będzie jako „larwy Alphitobius diaperinus (pleśniakowca lśniącego)". Podane będzie także ostrzeżenie o możliwości uczulenia na produkt, które dotyczyć może osób już teraz źle reagujących na kurz i skorupiaki.

Nie tylko larwy trafią na nasze stoły

Przedmiotem unijnego rozporządzenia, które w życie wchodzi 24 stycznia, są świerszcze, a konkretnie mąka z tych owadów. Unia Europejska zdecydowała się dopuścić ją jako dodatek do dań. Producenci żywności od teraz mogą stosować ją do produkcji m.in. pizzy, makaronów, wszelkich wyrobów piekarniczych, przekąsek, sosów, a nawet produktów piwopodobnych czy serwatki w proszku.

Lista zastosowań jest obszerna, a procedura pozyskiwania proszku z owadów również została ściśle ustalona. Świerszcze, które mają stać się mąkę, będą przez dobę podlegać postowi, zostaną zamrożone i starannie oczyszczone oraz przetworzone termicznie. Bezpośrednio przed zmieleniem zostanie z nich też wyekstrahowany olej.

Czy nowe źródła białka zostaną dobrze przyjęte przez konsumentów? Zwyciężyć może ciekawość, a z czasem być może także ceny. Trend jednak wydaje się nie do zatrzymania. W trakcie oceny ekspertów wspólnoty jest bowiem osiem kolejnych wniosków dotyczących żywności na bazie owadów.

Do czasu wprowadzenia larw i owadów na szeroką skalę warto wesprzeć planetę, wybierając dania roślinne. Na naszej stronie znajdziecie m.in. pyszną warzywną wersję smalcu oraz patent na aromatyczny rosół bez mięsa.

Larwy i owady trafią do naszych posiłków
canva/axelbueckert

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: farmer, cowzdrowiu

Tagi: Dieta Kuchnia