Smakosze.pl
Larwy i owady dostępne w UE

canva/Kwangmoozaa, Poring Studio

UE potwierdziła. Mąka z larwami owadów została dopuszczona do sprzedaży

24 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Larwy i owady zazwyczaj kojarzą nam się z zepsuciem produktów. Niebawem nasza perspektywa ma się zmienić. Unia Europejska zdecydowała o dopuszczeniu pleśniaka lśniącego jako składnika produktów żywnościowych. Przyjęto także rozporządzenie zezwalające na stosowanie mąki ze świerszczy.

Nietypowe produkty wkrótce staną się bardziej powszechne. Znane już ludziom w innych zakątkach świata produkty niebawem zagoszczą na europejskich stołach. Unia Europejska wydał dwa istotne rozporządzenia w sprawie larw i świerszczy. Zapoznałyśmy się ze szczegółami.

Zupa pomidorowa z soczewicą

Nie musisz dodawać ryżu i makaronu do zupy pomidorowej. Ten składnik nada jej wartości odżywczych

CZYTAJ DALEJ

Larwy będą elementem żywienia człowieka

Choć pomysł spożywania larw może wydawać się absurdalny, w czasach, gdy produkcja mięsa i nabiału staje się coraz bardziej szkodliwa dla planety, jest to bardzo rozsądny ruch. Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia dopuszczającego na rynek krajów członkowskich larw Alphitobius diaperinus, owady „są wysoce odżywczym i zdrowym źródłem żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów."

Unijne autorytety argumentują więc, że mogą być „alternatywnym źródłem białka ułatwiającym przejście na zdrową i zrównoważoną dietę” i od 26 stycznia larwy będą pojawiać się na rynku w postaci mrożonej, suszonej, sproszkowanej lub w formie pasty.

Nowy produkt żywnościowy oznaczany będzie jako „larwy Alphitobius diaperinus (pleśniakowca lśniącego)". Podane będzie także ostrzeżenie o możliwości uczulenia na produkt, które dotyczyć może osób już teraz źle reagujących na kurz i skorupiaki.

Nie tylko larwy trafią na nasze stoły

Przedmiotem unijnego rozporządzenia, które w życie wchodzi 24 stycznia, są świerszcze, a konkretnie mąka z tych owadów. Unia Europejska zdecydowała się dopuścić ją jako dodatek do dań. Producenci żywności od teraz mogą stosować ją do produkcji m.in. pizzy, makaronów, wszelkich wyrobów piekarniczych, przekąsek, sosów, a nawet produktów piwopodobnych czy serwatki w proszku.

Lista zastosowań jest obszerna, a procedura pozyskiwania proszku z owadów również została ściśle ustalona. Świerszcze, które mają stać się mąkę, będą przez dobę podlegać postowi, zostaną zamrożone i starannie oczyszczone oraz przetworzone termicznie. Bezpośrednio przed zmieleniem zostanie z nich też wyekstrahowany olej.

Czy nowe źródła białka zostaną dobrze przyjęte przez konsumentów? Zwyciężyć może ciekawość, a z czasem być może także ceny. Trend jednak wydaje się nie do zatrzymania. W trakcie oceny ekspertów wspólnoty jest bowiem osiem kolejnych wniosków dotyczących żywności na bazie owadów.

Do czasu wprowadzenia larw i owadów na szeroką skalę warto wesprzeć planetę, wybierając dania roślinne. Na naszej stronie znajdziecie m.in. pyszną warzywną wersję smalcu oraz patent na aromatyczny rosół bez mięsa.

Larwy i owady trafią do naszych posiłków

canva/axelbueckert

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: farmer, cowzdrowiu

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Nareszcie, Biedronka oficjalnie potwierdziła. Wszyscy na to długo czekali

Czytaj więcej >
Śmietana i śmietanka nie są tym samym produktem

Produkty

Jaka jest różnica między śmietaną, a śmietanką? Niektórzy nazw używają zamiennie

Czytaj więcej >
sklep

Produkty

GIS ostrzega przed wadliwą sałatką. Pod żadnym pozorem jej nie jedz

Czytaj więcej >
Nowa oferta Lidla

Produkty

8 produktów za 50 procent ceny. Takiej oferty w Lidlu jeszcze nie było. Skorzystasz nawet w niedzielę

Czytaj więcej >
Katarzyna Bosacka komentuje rozmiar Ptasiego Mleczka

Produkty

Bosacka znów ostrzega przed downsizingiem. Wzięła pod lupę uwielbiane słodycze

Czytaj więcej >
biedronka

Produkty

Nowa promocja Biedronki przyciąga tłumy. W dobrych cenach mleko, mięso, cukier

Czytaj więcej >