Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Restauracje > W tej zagranicznej restauracji Polacy jedzą za darmo. Powód jest trudny do uwierzenia
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 10.03.2024 16:05

W tej zagranicznej restauracji Polacy jedzą za darmo. Powód jest trudny do uwierzenia

restauracja
Fot. Facebook/Ambasada RP w Belgradzie / Ambasada Republike Poljske u Beogradu

Jest taka restauracja w Europie, w której żaden Polak nie musi płacić za zamówiony posiłek. Wszystko dzięki wybitnemu polskiemu bakteriologowi- Ludwikowi Hirszfeldowi. Jaki ma on związek z darmowym goszczeniem Polaków w tym lokalu? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Polacy zjedzą tu za darmo

Niewielkie miasteczko Valjevo jest położone około 100 kilometrów od Belgradu, stolicy Serbii. Gdy tu trafimy, warto zajrzeć do niezwykłej restauracji. Polacy nigdy nie zapłacą w tym lokalu za zamówiony posiłek. Jak to możliwe, że jedzenie dla naszych rodaków w restauracji Corner jest darmowe? A może to tylko chwyt reklamowy?

Okazuje się, że Polacy naprawdę mogą stołować się tu za darmo. Restaurację, którą prowadzi Dorde Momica, odwiedzili przedstawiciele polskiej ambasady w Belgradzie. Zamówili posiłek i chcieli uregulować rachunek. Jednak okazało się, że ten został już opłacony blisko 100 lat temu. Jak to możliwe?

restauracja
Fot. Facebook/Ambasada RP w Belgradzie / Ambasada Republike Poljske u Beogradu
Ta zielona rolada jest hitem w moim domu. Co roku robię ją na Wielkanoc Wiele z nas popełnia ten fatalny błąd. Tak miód traci cenne właściwości

Wybitny polski bakteriolog i zasługi dla Serbii

Wszystko dzięki Ludwikowi Hirszfeldowi, który był polskim bakteriologiem i immunologiem. Urodził się pod koniec XIX wieku w Warszawie, ale związany był z Serbią, gdzie podczas I wojny światowej brał udział w wielkiej akcji zwalczania tyfusu plamistego. Organizował też służbę zdrowia w tym bałkańskim kraju i do dziś ciepło jest wspominany przez Serbów.

Jego dokonania i trud docenił też właściciel restauracji, Dorde Momić, który postanowił w jakiś sposób odwdzięczyć się wybitnemu Polakowi, który tak pomógł Serbom. Momić stwierdził, że nigdy nie weźmie pieniędzy od Polaków, którzy odwiedzą jego lokal. Jak postanowił, tak zrobił.

Serb, który Polaków karmi za darmo

Polacy w restauracji Corner w miasteczku Valjevo nie płacą ani grosza za zamówiony posiłek. O wyjątkowym miejscu robi się coraz głośniej w sieci. Gest serbskiego właściciela restauracji być może też przyczyni się do spopularyzowania miasteczka wśród polskich turystów. Czy będę oni odwiedzać to przyjazne miejsce na mapie Serbii?

Valjevo, które położone jest w zachodniej Serbii, w górach, nad rzeką Kolubarą wspomniała Ambasada RP w Belgardzie. Doceniła gest restauratora i jego wdzięczność wobec polskiego bakteriologa, który tak wiele zrobił dla narodu serbskiego. Restauracja Corner za darmo ugości każdego Polaka. Pisaliśmy o tym, jak zrobić niezwykłe danie z cebuli na Wielkanoc. Podawaliśmy też przepis na ziemniaki zapiekane z farszem pieczarkowym. 

danie
Fot. Canva/Simon Skafar

Źródło: wielun.naszemiasto.pl