Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Weź łyżeczkę kakao i zanurz w soku pomarańczowym. Nie uwierzysz, co się stanie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 05.06.2024 08:57

Weź łyżeczkę kakao i zanurz w soku pomarańczowym. Nie uwierzysz, co się stanie

kakao w soku
fot. facebook.com/WatchtheGooch

Wiele szkolnych eksperymentów składa się z produktów, które mamy pod ręką w szafkach kuchennych. Oto jeden z nich. Suche sproszkowane kakao może służyć nie tylko jako baza napoju, lecz także materiał dydaktyczny.

Eksperyment z kakao i płynem

W sieci można znaleźć liczne filmiki pokazujące ciekawy efekt. Do przeprowadzenia eksperymentu wystarczy sproszkowane kakao i jakiś płyn, choć może być nawet woda. Często używane są tu mleko czy właśnie sok pomarańczowy.

Efekt? Zanurzamy w soku czubatą łyżeczkę suchego kakao. Jeśli wyjmiemy ją dosłownie po chwili, kakao będzie najprawdopodobniej tak suche, jakby nigdy nie znalazło się w naczyniu z płynem.

kakao w redbullu
fot. facebook.com/WatchtheGooch
Gotuję kaszę gryczaną i mieszam z kilkoma składnikami. Po chwili mam pyszny obiad

Sztuczka z kakao

Jeśli potrzymamy łyżeczkę kakao w płynie odrobinę dłużej, na powierzchni naszego kakao po wyjęciu widać będzie rozpuszczoną warstwę. Wystarczy jednak nakłuć ją wykałaczką w jednym miejscu, by cała jakby „zwinęła się” z powierzchni proszku i odsłoniła suche kakao spod spodu.

W przeciwieństwie do wielu sztuczek pokazanych w sieci, ta z kakao naprawdę działa, a nie jest trikiem z montażem filmików na youtube. Można spotkać ją choćby na kanale facebookowym Watch the Gooch czy u Evan Era TV na youtubie – z nich zaczerpnęliśmy ilustracje tego przepisu.

Eksperyment z kakao

Dlaczego ta sztuczka w ogóle działa? Odpowiedzią jest tu struktura kakao. Ten drobny proszek (mówimy oczywiście o prawdziwym kakao, a nie mieszance do słodkiego napoju dla dzieci) zawiera mnóstwo tłuszczu. Ten jest zaś hydrofobowy – niechętnie łączy się z wodą.

Kiedy zanurzymy kakao w płynie, warstwa pokrywająca kakao formuje się jak skóra na skutek napięcia powierzchniowego, które powstaje, bo cząsteczki kakao odpychają sok. Wystarczy wykałaczką rozbić tę warstwę, by za sprawą tego napięcia płyn ściągnął się z powierzchni.

Spróbuj swoich sił w naszym quizie z wiedzy o truskawkach i poznaj zdrowotne skutki grillowania.

kakao i wykałaczka
fot. youtube.com/EvanEraTV