Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Lubisz kiełbasę z grilla? Dietetyk ostrzega, każdy powinien o tym wiedzieć
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 04.06.2024 15:54

Lubisz kiełbasę z grilla? Dietetyk ostrzega, każdy powinien o tym wiedzieć

grillowanie kiełbasy
fot. Canva

Dietetyk Marek Skoczylas, sprzedający w sieci suplementy diety i udzielający porad zdrowotnych, podzielił się kolejną porcją informacji. Przypomniał, jakie potrawy najczęściej sprzyjają rozwojowi komórek rakowych. Na liście znalazł się ulubieniec Polaków.

Rakotwórczy grill

Mowa oczywiście o grillu. Z początkiem maja wyciągamy go na ogrody i tarasy, by przez całe lato chętnie zasiadać do przygotowanych z jego użyciem posiłków. Zazwyczaj są one przeważnie, często nieproporcjonalnie mięsne, a do tego zalewane piwem.

Dietetyk przypomniał jednak, że oprócz pewnych ryzyk związanych z tą ilością alkoholu i tłuszczów, jest jeszcze jedna. Grillowanie wymienił na liście czynności sprzyjających rozwojowi komórek rakowych. Wyjaśnił w szczegółach, o co chodzi.

grillowanie mięsa
fot. Canva
Weź kawał schabu, natnij i wypchaj farszem po brzegi. Ten obiad jest godny nagrody

Kiełbasa z grilla a zdrowie

Skoczylas wyjaśnił, że problem z grillem polega na pieczeniu w bardzo wysokich temperaturach.

W szczególności groźna jest obróbka termiczna powyżej 230 stopni Celsjusza, zwłaszcza długotrwałe grillowanie oraz smażenie, gdzie oprócz wysokiej temperatury na pokarm oddziałuje również dym.

Choć pewnie większość z nas już o tym słyszała, nie każdy pamięta na co dzień, że na skutek wysokiej temperatury w mięsach i kiełbasach powstają rakotwórcze związki chemiczne, w tym tzw. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Podejrzane jest mięso

Dietetyk przypomniał, że problem nie dotyczy wszystkich warzyw po równo. Chodzi przede wszystkim o jedną kategorię.

Dotyczy to zwłaszcza żywności wysoko przetworzonej pochodzenia zwierzęcego o wysokiej zawartości tłuszczów i białka, zwłaszcza czerwonego mięsa – zaznaczył.

Marek Skoczylas dodał też, że gorące produkty uszkadzają błonę śluzową przełyku i wpływają na rozwój raka tych okolic. Zaznaczył też, że z punktu widzenia diety najbezpieczniejszą formą obróbki cieplnej produktów jest ich gotowanie.

Skorzystaj też z porady jak mrozić truskawki i sprawdź, który polski produkt został niedawno doceniony na świecie.

grillowanie w dymie
fot. Canva