Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wyborny mazurek na Wielkanoc, tradycyjny przepis nie ma sobie równych
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Wyborny mazurek na Wielkanoc, tradycyjny przepis nie ma sobie równych

Mazurek
Canva / CCat82

Deser przyrządza się z każdego rodzaju ciasta, od kruchego do biszkoptowego. Można go przełożyć masą orzechową, kajmakową lub migdałową. Świetnie sprawdzi się także marmolada lub dżem. Można spotkać także wersje z galaretką, owocami lub lukrem. Mazurek to ciasto uniwersalne, które ochoczo przyjmie każdy rodzaj słodkiego nadzienia. Wykończone polewą, kawałkami orzechów bądź bakaliami to nierzadko prawdziwa ozdoba stołu.

Co nieco o mazurku

Mazurek to tradycyjne, polskie ciasto, które serwuje się w okresie Wielkanocy. Jest niewysokie i nieduże. Zazwyczaj ma powierzchnię kartki A4, a kształtem bliżej mu do prostokąta. Zdarzają się ciasta kwadratowe i owalne, które swoją formą maja przypominać jajko. Mazurek słynie także z niesamowitej szaty graficznej. Kunsztownie zdobiony ma być również ozdobą wielkanocnego stołu.

Teraz wielu z Was może wydać okrzyk zaskoczenia, jednak musimy to powiedzieć głośno i wyraźnie. Mazurek nie jest wypiekiem polskim... Najprawdopodobniej pochodzi z Turcji a do naszego kraju trafił dopiero w XVII wieku. W tym czasie był bardzo ważnym elementem obchodzenia świąt Wielkiej Nocy. Symbolizował zakończenie postu i był swoistą nagrodą za wytrwanie we wstrzemięźliwości przez 40 dni poprzedzających okres świąteczny. W związku z tą symboliką, mazurek miał być i nadal jest ciastem bogatym i słodkim. Każda gospodyni starała się, aby jej wypiek był niepowtarzalny, zarówno pod względem smaku jak i wyglądu. Właśnie dlatego dzisiaj możemy cieszyć się taka mnogością i różnorodnością mazurka. Każdy dom ma swoją tradycję związaną z tym ciastem, zarówno z wypiekaniem jak i ozdabianiem.

Możemy spróbować wyodrębnić kilka podstawowych odmian mazurka. Z całą pewnością najbardziej powszechnym jest mazurek królewski wykonany na kruchym spodzie z migdałami i polany konfiturą. Możemy wyodrębnić także mazurka orzechowego, który cechuje się dodaniem kruchej bezy. Dużą popularnością na naszych stołach cieszy się także mazurek kajmakowy, który swój niebywały smak zawdzięcza właśnie masie kajmakowej. Często jest on uznawany za najbardziej klasyczny rodzaj tego ciasta.

Nie można zapomnieć o mazurku czekoladowym, który wiedzie prym wśród wszystkich wielbicieli tego kakaowego rarytasu. Trochę mniej znanymi ale równie pysznymi są mazurki różane, które dzięki wymieszaniu konfitury różanej z serkiem mascarpone prezentują nam wyjątkowy i lekki smak. Jeśli nie jesteście fanami słodkich ciast, to z pewnością rozsmakujecie się w mazurku cytrynowym i pomarańczowym. Wykorzystanie tych dwóch, lekko kwaskowatych owoców sprawia, że w kompozycji z słodkim, kruchym spodem i lukrem, ciasto zyskuje niepowtarzalnego, orzeźwiającego klimatu.

Mazurek – przepis podstawowy

Do przygotowania najprostszego mazurka potrzebujesz:

100g dżemu malinowego1 puszka masy krówkowej300g mąki pszennej130g masła80g cukru pudru1 jajkoczekoladowe wiórkiorzechy laskowekandyzowana skórka pomarańczy

Przygotowanie wypieku zacznij od uszykowania kruchego ciasta. Mąkę przesiej przez sito na stolnicę lub do osobnej miski. Następnie zajmij się masłem. Powinno być mocno schłodzone, prosto z lodówki. Posiatkuj je ostrym nożem a powstałe wiórki dodaj do mąki. Jeszcze tylko cukier puder oraz jedno jajko i możesz zacząć ugniatać ciasto. Wyrabiaj je szybko i sprawnie. Kruche masy nie lubią zbyt dużej ilości ciepła. Jeśli ciasto niechętnie łączy się w całość, znaczy to, że jest zbyt suche. Dodaj wtedy odrobinę wody. Gotową masę owiń folia spożywczą i odstaw do lodówki na około 60 minut.

Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki i rozwałkuj. Aby było prościej możesz przed użyciem wałka umieścić je na papierze do pieczenia. Z takiego placka wytnij nożem kształt swojego mazurka. Możesz postawić na klasyczny prostokąt lub owalną formę jaja. Przełóż ciasto razem z papierem na blaszkę. Ciasto które zostało zagnieć i powycinaj z niego ozdobne brzegi, które przyklej do spodu. Drzem równomiernie rozsmaruj na całej długości ciasta. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 20-25 minut. Gdy podstawa ostygnie, wylej na nią rozmieszana masę krówkową.Dopilnuj, aby była ona równomiernie rozprowadzona. Następnie udekoruj ciasto czekoladowymi wiórkami, orzechami oraz skórką pomarańczy.

Tagi: