Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wystarczy 1 błąd i małosolne będą się do wyrzucenia. Wiele osób popełnia go cały czas
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 23.05.2024 15:45

Wystarczy 1 błąd i małosolne będą się do wyrzucenia. Wiele osób popełnia go cały czas

ogórki małosolne
Fot. Canva/Askolds

Prosta domowa czynność kiszenia ogórków jest jednocześnie igraniem z dość skomplikowanymi procesami biochemicznymi. Dlatego niebezpieczeństwa mogą czaić się wszędzie. Nawet wśród najmniej podejrzanych składników. Lepiej sprawdź, czy ciebie też dotyczy ten problem.

Domowe ogórki małosolne

Choć ogórki małosolne można w sezonie bez problemu kupić w warzywniaku, większość z nas decyduje się je robić w domu. Jak to się czasem zdarza, mogą one nie wyjść. Przyczyn można szukać na każdym etapie procesu.

Dlatego choć czasem winą obarczyć możemy składniki dodane do marynaty albo wręcz same ogórki, zdarza się, że problem leży gdzie indziej. Jeśli więc ogórki psują się lub nie wychodzą podejrzanie często, warto zwrócić uwagę na jakość wody.

ogórki małosolne w kamionce
Fot. Canva
Siekam młodą kapustę i mieszam z kilkoma dodatkami. Ta surówka jest lepsza niż z restauracji

Małosolne ogórki w twardej wodzie

Z wodą złej jakości mogą wiązać się dwa problemy. Należy je podejrzewać zwłaszcza w wypadku wody z wodociągów. Woda taka jest bowiem chlorowana, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się szkodliwych mikroorganizmów.

Niestety, chlor dodawany do wody zwalcza nie tylko złe bakterie, ale bez przebierania celuje we wszystkie. Proces przygotowania ogórków kiszonych czy małosolnych to przecież fermentacja bakteriami kwasu mlekowego. Ilość chloru w naszych kranówkach nie powinna być bardzo szkodliwa dla rozwoju takich bakterii, może się jednak zdarzyć, że nie dostaną one szansy. Wtedy trzeba siegnąć po ujęcia źródlane lub wodę z butelek.

Twarda woda miękkości doda

Drugim problemem, który dość często występuje w naszych kranach (i nie musi być ograniczony do wody z miejskiej sieci), jest twardość wody. Parametr ten opisuje ilość składników mineralnych w wodzie, a one też mogą być szkodliwe dla ogórków.

Twarda woda sprawi bowiem, że ogórki małosolne szybko „oklapną” i zamiast chrupiących wyjdą miękkie. Jak się upewnić, że to przyczyna naszego problemu? Użytkownicy miejskich wodociągów nie powinni mieć z tym problemu. Skład wody publikowany jest przeważnie w internecie i chociaż wyniki badań różnią się między sobą w zależności od miejsca zamieszkania, łatwo powinno być je znaleźć w wyszukiwarce internetowej. Informacja ta jest też pomocna przy dozowaniu chemii do prania czy nabłyszczacza do zmywarki.

Wypróbuj też wskazówkę co do najlepszego tłuszczu do smażenia i przepis na szybką zapiekankę.

ogórki małosolne na miseczce
Fot. Canva