Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > To najlepszy tłuszcz do smażenia, a mało kto go tak używa. Nie zawiera cholesterolu
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 22.05.2024 19:07

To najlepszy tłuszcz do smażenia, a mało kto go tak używa. Nie zawiera cholesterolu

smażenie
Fot. Canva/pixelshot

Na czym smażysz w kuchni? Można wybierać między masłem, tłuszczem olejem i innymi produktami. Dietetyk wskazał tłuszcz do smażenia, którego używa niewiele osób. Każdy myśli, że ten tłuszcz do tego się nie nadaje, a jest tak naprawdę najlepszym wyborem.

Wybierz odpowiedni tłuszcz do smażenia

Podczas smażenia istotny jest punkt dymienia. Właśnie na niego zwraca uwagę dietetyk dr Bartek Kulczyński. Na swoim kanale YouTube opublikował film, w którym wskazał najlepszy tłuszcz do smażenia w kuchni. Każdy rodzaj tłuszczu ma inny punkt dymienia. Wiele osób uważa, że punkt dymienia jest najważniejszy podczas smażenia.

W podwyższonej temperaturze substancje rozpadają się do substancji szkodliwych. Jak przekonuje dr Bartek Kulczyński na swoim kanale YouTube, punkt dymienia nie jest najlepszym wyznacznikiem tego, czy dany tłuszcz nadaje się do smażenia, czy też nie. Wszystko dlatego, że podczas smażenia w domu przeważnie osiągamy temperaturę 160-170 stopni Celsjusza. Większość tłuszczów spełnia te kryteria w naszej kuchni

oleje
Fot. Canva/cerealphotos
Tak ogórki małosolne robiła moja babcia. Z tym przepisem wychodzą pyszne i chrupiące

Tłuszcz do smażenia ma znaczenie

Punkt dymienia masła klarowanego to 250 stopni, oliwy 220 stopni, oleju z awokado 250 stopni, smalcu 190 stopni, oleju z pestek winogron 215, a oleju słonecznikowego 225 stopni. Jaki jest najlepszy olej do smażenia? Dr Bartek Kulczyński wskazuje tu oliwę. Chodzi o oliwę extra virgin, czyli olej z oliwek nierafinowany.

Olej ten zawiera bardzo duże ilości przeciwutleniaczy w postaci polifenoli, które chronią tłuszcz przed szkodliwym utlenianiem. Punkt dymienia oliwy z oliwek to 200 stopni. Najważniejsze jest to, że dominują w niej jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Jednocześnie oliwa zawiera niewiele wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Bardzo ważne jest też to, że oliwa nie zawiera cholesterolu, który może się modyfikować w szkodliwy sposób podczas smażenia. 

Sięgnij po oliwę z oliwek do smażenia

Dr Bartek Kulczyński podkreśla, że oliwa extra virgin jest tłuszczem uniwersalnym. Można ją stosować na zimno jako dodatek do wielu dań i można na niej smażyć. Wiele osób jest przekonanych, że oliwę można dodać tylko do sałatek, a nie smażyć na niej.

 Jednak nadaje się i do zimnych potraw i do smażenia. W efekcie mamy tylko jeden rodzaj tłuszczu, który ma uniwersalne zastosowanie. To przydatne i ekonomiczne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że na oliwie nie powinniśmy smażyć zbyt długo. Sięgajmy po oliwę i dodawajmy ją do sałatek i dań na zimno. Smażmy też bez obaw, bo jak wskazuje dietetyk, jest najlepsza. Pisaliśmy o tym, w jaki sposób upiec chleb bez mąki. Podawaliśmy przepis na wyśmienite ciasto z malin i bezy na Boże Ciało. 

smażenie na oliwie
Fot. Canva/cottonbro studio

Źródło: YouTube/drbartekpl