Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Żadnego suszenia, żadnej zamrażarki. Koperek zostanie świeży na długo dzięki tej prostej sztuczce
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 01.06.2024 13:06

Żadnego suszenia, żadnej zamrażarki. Koperek zostanie świeży na długo dzięki tej prostej sztuczce

koperek
Fot. Canva/petrovval

Koperek zwykle suszymy lub mrozimy. Jednak jest lepszy sposób na zachowanie jego świeżości. Wypróbuj tę metodę, a koperek będzie ci długo służył w kuchni. Doda smaku i aromatu wielu daniom. 

Koperek, czyli dodaj smaku potrawom

Przepadamy za świeżym koperkiem. Jego smak i aromat kojarzy się z wiosną i latem. Koperek dodajemy do surówek, twarożków, ziemniaków i zup. Pasuje też do dań mięsnych i rybnych. Wzbogaca smak potraw i sprawia, że jemy je z przyjemnością. 

Jest też bardzo zdrowy. Jedzenie koperku dobrze wpływa na nasz układ trawienny i dostarcza witamin. Koperek ma też właściwości wykrztuśne, zwalcza groźne dla zdrowia bakterie i grzyby. Zależy nam, by przedłużyć świeżość koperku, dlatego go suszymy i mrozimy. Jednak istnieje też inny sposób na przechowywanie koperku

koperek
Fot. Canva/lucagavagna
Uwielbiam to ciasto z budyniem i truskawkami. Wspólnie z rodziną możemy je jeść na okrągło

Jak przechowywać koperek?

Koperek jest pyszny, ale niezbyt trwały. Gdy wstawimy pęczek koperku do lodówki, nie wytrzyma on długo w takich warunkach. Po 2-3 dniach listki zwiędną, a koperek nabierze szarego koloru. Popularne jest mrożenie i suszenie koperku. Niestety te metody wpływają na smak i zapach.

Jak więc przechowywać koperek w lodówce? Poznajcie skuteczny sposób na przedłużenie świeżości zieleniny. Musimy mieć litrowy słoik i oczywiście koperek. Zanim jednak zamkniemy koperek w słoiku, to musimy właściwie go przygotować . Naczynie myjemy, wyparzamy i zostawiamy do wyschnięcia. Dzięki temu pozbędziemy się bakterii.

Skuteczny sposób na przechowywanie koperku

Koperek musimy opłukać w lodowatej wodzie. Odcinamy najgrubsze łodygi, następnie  odrywamy cienkie gałązki z listkami i je odkładamy. Wszystko drobno siekamy. Koperek przekładamy do słoika, szczelnie zakręcamy i wstawiamy do lodówki. 

Koperek dzięki tej metodzie zachowa w lodówce świeżość nawet do 2 miesięcy. W tym dodawajmy go do dań i cieszmy się jego smakiem. Pisaliśmy o tym, jak zrobić ogórki małosolne z przepisu Ewy Wachowicz. Informowaliśmy, że wystartował już sezon na grzyby. 

zupa
Fot. Canva/Dar1930

Źródło: przyslijprzepis.pl