Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zakwas na buraki spleśniał? Winny jest częsty błąd. Polacy masowo go popełniają
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 03.12.2022 11:10

Zakwas na buraki spleśniał? Winny jest częsty błąd. Polacy masowo go popełniają

zakwas na barszcz świąteczny bez pleśni
Canva / madeleinesteinbach

Często zdarza się, że zakwas, który przyrządzamy do barszczu czerwonego, pleśnieje w lodówce. Głównym winowajcą okazują się niewłaściwie wybrane warzywa do tego przetworu. Jakich jeszcze zasad należy przestrzegać, aby zrobić zakwas na barszcz świąteczny bez pleśni? Upewnij się, że znasz je wszystkie.

Spleśniały zakwas z buraków nie jest tym, co chcemy zastać w lodówce. Taki produkt absolutnie nie nadaje się do spożycia. Jak ustrzec się przed wyhodowaniem nieproszonego gościa na powierzchni płynu? Poniżej podpowiadamy, jak przyrządzić zakwas na barszcz świąteczny bez pleśni.

Jakich błędów unikać, aby przygotować zakwas na barszcz świąteczny bez pleśni?

Kluczem do przyrządzenia zakwasu na barszcz świąteczny bez pleśni jest wybór właściwych buraków. Najlepiej sprawdzą się warzywa z upraw ekologicznych. Jeśli nie masz do takich dostępu, zadbaj aby wybrane buraki były świeże i zdrowe.

Do przygotowania zakwasu na barszcz świąteczny bez pleśni wybieraj warzywa jędrne i średniej wielkości. Nieco zwiędłe egzemplarze wykorzystaj do innych kulinarnych przepisów, np. buraczków na ciepło. Nadgniłe czy spleśniałe bulwy należy bezwzględnie omijać szerokim łukiem. Odcięcie zepsutego fragmentu warzywa nie uchroni nas przez ewentualnym zapleśnieniem zakwasu.

Drugą ważną kwestią dla przygotowania zakwasu do barszczu świątecznego bez pleśni jest staranne przygotowanie słoików. Naczynie muszą być dobrze wyparzone i wysuszone. Wszelkie zanieczyszczenia zwiększają ryzyko zniweczenia naszych wysiłków w zrobieniu zakwasu.

Szczególną uwagę na czystość słoików zwróć w przypadku, gdy używasz naczyń po innych przetworach. Dokładnie wyszoruj wszelkie zakamarki w szkle. To właśnie tam lubią gromadzić się resztki.

Jak przygotować zakwas na barszcz świąteczny bez pleśni?

Należy zaznaczyć, że nie każdy biały nalot na powierzchni płynu jest złym znakiem. Jak zatem rozpoznać zakwas na barszcz świąteczny bez pleśni od tego zepsutego? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się podejrzanym obiektom.

Białe plamki na zakwasie mogą być wynikiem naturalnej fermentacji. Te możemy bez przeszkód usunąć w celu dalszego wykorzystania zakwasu na barszcz świąteczny bez pleśni. Jeśli jednak zauważysz niebieski lub zielonkawy nalot, bezwzględnie pozbądź się całej zawartości słoika. Spożycie takiego zakwasu może skutkować zatruciem pokarmowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy przygotowaniu zakwasu na barszcz świąteczny bez pleśni? Zadbaj, aby wszystkie składniki były dokładnie przykryte płynem. Również przyprawy, które po zalaniu unoszą się na wodzie, lepiej jest usunąć z naczynia.

Szczelnie zamkniecie słoika to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o sporządzenie zakwasu na barszcz świąteczny bez pleśni. Jeśli używasz dedykowanej zakrętki, upewnij się, że nie jest ona wyrobiona lub luźna. Dobrą metodą jest również użycie wyparzonego i obciążonego talerzyka w odpowiednim rozmiarze. Tak długo, jak do zakwasu nie ma dostępu powietrze, możemy nie obawiać się pleśni. Dzielimy się szczegółowym przepisem na przygotowanie zakwasu. Szybki wigilijny barszcz możesz przygotować również bez tego składnika.

Canva / Geo-grafika
Canva / Geo-grafika

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: