Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zapomnij o krojeniu cebuli nożem. Jest 100 razy lepszy patent
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 17.03.2023 08:43

Zapomnij o krojeniu cebuli nożem. Jest 100 razy lepszy patent

krojenie cebuli nożem
Canva / archmercigod

Nie przepadasz za krojeniem cebuli? Od teraz możesz mieć to za sobą o wiele szybciej. Odłóż do szuflady nóż i weź inny kuchenny przyrząd. Cebulę niesłychanie sprawnie pokroisz przy pomocy obieraczki i widelca.

Krojenie cebuli to ważna kuchenna czynność

Cebula jest ważnym składnikiem wielu polskich dań. Przez to często zmuszeni jesteśmy do jej krojenia. Trudno zrobić cieniutkie plasterki przy pomocy noża kuchennego. Na szczęście jest na to inny sprawdzony sposób.

Polacy ich unikają, a są bardzo zdrowe. Dietetyk zwraca uwagę na 1 detal

Jak sprawnie pokroić cebulę?

Przedstawiany przez nas sposób na krojenie cebuli jest doprawdy pomysłowy. Z jego pomocą uzyskasz estetyczne cieniutkie plasterki. Zażegnane zostanie również ryzyko skaleczenia podczas szatkowania. Nie musisz nawet dotykać warzywa.

Wybraną główkę cebuli obierz z łupiny. Połóż ją na blacie, przytrzymaj i wbij widelec. Sztuciec powinien być pod takim kątem do cebuli, aby możliwe było wygodne i stabilne przytrzymanie go całą płaską dłonią.

W drugą rękę weź kuchenną obieraczkę. Za pomocą ostrza zacznij szatkować cebulę. Możesz kroić całe okrągłe plasterki lub zmienić kąt i odkrajać mniejsze kawałki. Z odrobiną prób i wprawy zyskasz dokładnie taki efekt, jakiego potrzebujesz.

Jakie triki jeszcze warto znać w temacie krojenia cebuli?

Nie od dziś wiadomo, że krojenie cebuli wywołuje łzawienie. Niestety skazany jesteśmy na to bez względu na wybór metody krojenia. Jest jednak prosty trik pozwalający niemal całkowicie wyeliminować nieprzyjemny efekt. Warto go zastosować, zamiast ronić łzy.

Podczas krojenia cebuli uwalniany jest szczególny enzym. W wyniku kontaktu z naszymi oczami wywołuje on uczucie szczypania. Naturalną reakcją na takie zjawisko jest łzawienie oczu. Wiemy jak prosto temu zapobiec.

Tym niezwykle skutecznym sposobem jest wcześniejsze schłodzenie warzywa. Półgodzinne leżakowanie z lodówce lub zamrażarce przed krojeniem w zupełności wystarczy. Jeśli mamy do dyspozycji mniej czasu wsadźmy cebulę na kilkanaście minut do zimnej wody. Takie działanie widocznie zredukuje wydzielanie enzymu, a przez to również nasz płacz. Drobniutko pokrojona cebula to ważny składnik tej pysznej surówki. Nie trzeba wiele, by z cebuli zrobić wyśmienitą ciepłą przekąskę.

@casa_tips White or red onion? which one do you prefer to eat ? Tell us in the comments. A fork + a strong peeler made in Germany = epic win ! #kitchenhacks #vegetablepeeler #casatips ♬ son original - Casa-Tips.com

Źródło: TikTok @casa_tips

Tagi: Cebula Kuchnia