Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zapomnij o rozmrażaniu ryby przed smażeniem. Najlepsze kucharki stosują ten patent
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 16.03.2023 12:35

Zapomnij o rozmrażaniu ryby przed smażeniem. Najlepsze kucharki stosują ten patent

mrożone filety z ryby
Canva / Dan Totilca ; Canva / Warren_Price

Mrożone filety rybne mogą być nie lada zagwozdką. Jak zabrać się do przyrządzenia takiego produktu? Podpowiadamy, jak smażyć mrożoną rybę prosto i skutecznie. Dzięki temu filet za każdym razem wyjdzie idealny.

Jak smażyć mrożoną rybę, żeby była smaczna?

Ryby mrożone są łatwo dostępne i wygodne do przechowywania. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba je przygotować. Nie każdy wie jak smażyć mrożoną rybę, aby zachowała odpowiedni kształt i smak. Nieumiejętne obchodzenie się z produktem grozi jego zmarnowaniem.

Wiele osób zastanawia się, czy rybę przez smażeniem należy rozmrozić. Można to zrobić, jednak nie jest to konieczne. Odpowiednie smażenie mrożonej ryby zaoszczędzi nam sporo czasu i pracy. Zapewniamy, że taki filet może zejść z patelni wyjątkowo pyszny.

Co oznacza biały nalot na kiełbasie? Mało kto ma pojęcie

Jak smażyć mrożoną rybę i jak się do tego przygotować?

Mrożona ryba dostępna jest w sklepach pod postacią kostek lub filetów. Obie te formy będą odpowiednie do przyrządzenia zdrowego i smacznego obiadu. Wiemy jak smażyć mrożoną rybę, żeby wyszła miękka w środku i soczysta na zewnątrz. Jej przygotowanie zajmie chwilę.

Filety nad kostką mają  jedną przewagę. Można kupić je razem ze skórką. Taka skóra pozostawiona podczas smażenia pomaga zostać mięsu w jednym kawałku. Jeśli nie masz takich filetów nic straconego- nasz sposób na to, jak smażyć mrożoną rybę jest doprawdy uniwersalny.

Smażenie mrożonej ryby nie różni się zbytnio od przyrządzania tej świeżej. Można ją opanierować lub przygotować bez dodatków. Ważne jest, aby ryba była dobrze zmrożona przed obróbką. Smażenie na wpół rozmiękłych filetów nie przyniesie zniewalających rezultatów.

Instrukcja krok po kroku jak smażyć mrożoną rybę

Smażenie mrożonej ryby rozpocznij od oczyszczenia filetu. Usuń z niego możliwie dużą ilość szronu i lodu. Pod wpływem ciepła jego nadmiar zmieni się w wodę, co zaszkodzi właściwej konsystencji ryby.

Oczyszczone mięso przepłucz pod bieżącą chłodną wodą. Następnie dokładnie osusz je na papierowym ręczniku. Jeśli jest taka potrzeba podziel produkt na mniejsze kawałki. Najlepiej by każdy był porównywalnej wielkości, wtedy będą się smażyć równomiernie.

Patelnię do smażenia ryby dobrze rozgrzej na kuchence. Dopiero wtedy dodaj do niej tłuszcz. Idealnie nada się masło klarowane lub olej rzepakowy. Niezależnie od wyboru produktu musi on mieć odpowiednio wysoką temperaturę.

Jak smażyć mrożoną rybę w panierce? Składniki panierki przygotuj na osobnym talerzyku. Mięso obtocz szybko w jajku, a następnie w przygotowanej mieszance np. z bułki tartej i przypraw. Nie powinno dodawać się soli bezpośrednio na filet, gdyż przyspieszy to niepotrzebnie jego rozmrażanie.

Jak smażyć mrożoną rybę bez panierki? Po prostu pomiń powyższy krok. Pamiętaj, że tutaj także zachowujemy zasadę nie dodawania soli na zamrożone mięso. Przyprawić rybę możesz już po zdjęciu z patelni.

Przygotowaną rybę włóż na rozgrzany tłuszcz. Smaż ją krótko bez przykrycia do momentu, aż jedna strona ładnie się zarumieni, a następnie obróć. Nie ruszaj mięsem leżącym na patelni, zanim nie będzie konieczne jego przewrócenie na drugą stronę. Dzięki temu nie będzie się ono rozpadać.

Usmażoną na rumiano z obu stron rybę zdejmij z patelni. Odsącz ją na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu. Tak przygotowaną potrawę dopraw do smaku dolą i podawaj. Najlepiej smakuje od razu po zdjęciu z patelni. Jeśli wolisz rozmrozić rybę przed smażeniem, mamy na to sprawdzone metody. Wiemy dobrze, który gatunek zachwyci smakiem i nie zrujnuje budżetu.

usmażona ryba na talerzu.png
Canva / 4kodiak