Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zapomnij o szorowaniu przypalonej patelni. Wyczyścisz ją w dużo prostszy sposób, 3 niezbędne składniki i tak masz już w kuchni
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 19.08.2023 16:09

Zapomnij o szorowaniu przypalonej patelni. Wyczyścisz ją w dużo prostszy sposób, 3 niezbędne składniki i tak masz już w kuchni

czyszczenie przypalonej patelni
Canva / vvoevale

Masz problem z doczyszczeniem przypalonej patelni? Zapomnij o żmudnym szorowaniu i stosowaniu chemicznych środków. Znamy najlepsze sposób na to, jak wyczyścić przypaloną patelnię. Potrzebujesz zaledwie 3 prostych składników ze swojej kuchennej szafki.

 

Koniecznie dowiedz się jak wyczyścić spaloną patelnię

Nie ma chyba kucharza, który nigdy nie przypalił garnka czy patelni. Zazwyczaj wiąże się to z męczącym szorowaniem brudnego naczynia. Z naszą pomocą możesz zapomnieć o tym problemie. Znamy najlepszy domowy sposób jak wyczyścić przypaloną patelnię.

Do skutecznego umycia przypalonej patelni nie potrzebujesz żadnych specjalnych środków. Wystarczy cytryna, ocet i soda oczyszczona. Po kilku minutach brud sam odejdzie z naczynia. Poniżej dowiesz się, jak wyczyścić przypaloną patelnię bez żadnego wysiłku.

przypalone jedzenie na patelni.jpg
Canva / Vadym Plysiuk
Okrasa robi mielone inaczej niż wszyscy. Dodaje bardzo nietypowy składnik

Jak wyczyścić przypaloną patelnię z użyciem zaledwie 3 produktów?

Aby wyczyścić przypaloną patelnię, zacznij od przygotowania cytryny. Odkrój 3-4 plasterki owocu i każdy podziel na 2 części. Rozłóż je równomiernie po powierzchni naczynia.

Cytryny na patelni zalej octem spirytusowym. Wystarczy ok. ½ szklanki. Na koniec dosyp 2-3 łyżki sody oczyszczonej. To niemal cała tajemnica tego, jak wyczyścić przypaloną patelnię.

Brudne naczynie postaw na gaz. Składniki gotuj przez ok 5 minut. Po upływie tego czasu cały brud powinien sam odchodzić od dna. Na koniec tylko przemyj patelnię płynem i gotowe.

Jak wyczyścić spaloną patelnię? Tej czynności unikaj

Niektórzy kucharze popełniają podczas mycia patelni ogromny błąd. Chodzi o zalewanie spalenizny zimną wodą. W samym namaczaniu patelni nie ma niczego złego, jednak najpierw należy odstawić ją do schłodzenia. W przeciwnym wypadku może ulec zniekształceniu.

Nie należy również zalewać ostudzonej patelni wodą gorącą. To prowadzi do powstania korozji. Na takie niebezpieczeństwo narażone są przede wszystkim patelnie żeliwne. Przedstawiony przez nas sposób jak wyczyścić przypaloną patelnię jest dużo prostszy i nie stwarza ryzyka zniszczenia sprzętu. Koniecznie poznaj podstawowe zasady właściwego mycia patelni. Cytryna ma w kuchni zastosowanie nie tylko kulinarne.

czysta patelnia.jpg
Canva / bee32