Smakosze.pl
Miód potrafi zaskoczyć

Canva Pro/MagMos, Getty Images

Zaskakujące odkrycie w słoiku lokalnego miodu

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowity miód potrafi przyprawić nas o szybsze bicie serca. Przeważnie dzieje się tak za sprawą jego wyjątkowych walorów smakowych. Okazuje się, że miód może zaskoczyć niejedną osobę. Student odkrył, że lokalny specjał będzie skrywał

Miód często gości w naszych kuchniach. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy raczą się tym słodkim pszczelim wyrobem niemal codziennie. Jest to jak najbardziej zasadne, ponieważ miód smakuje obłędnie i jest bardzo zdrowy. Czasem w jego wnętrzu może skrywać się pewna tajemnica.

Miód z osobliwą niespodzianką

Nie da się ukryć, że miód odgrywa niezwykle ważną rolę w kulinariach. Dodajemy go do rozmaitych frykasów. Często zastępuje się nim cukier, ponieważ jest równie słodki i bardziej pożywny. Pewien student postanowił przyjrzeć się bliżej temu pszczelemu wyrobowi.

Niedawno wspominaliśmy o tym, jak wybrać najlepszy miód. Dziś skupimy się na historii, która może zaskoczyć wielu smakoszy. Wyborny miód może bazować na różnych roślinach. Od tego, jakie kwiaty wybiorą pszczoły, zależy skład i smak miodu.

Wszystko zaczęło się, kiedy geolog z College of William & Mary w Williamsburgu w Wirginii polecił swoim studentom przywiezienie żywności z ich rodzinnych stron. Mieli oni poddać je testom na obecność radiocezu. Czym on jest?

Radiocez powstaje wówczas, gdy miejsce ma wybuch nuklearny. W Stanach Zjednoczonych kilkadziesiąt lat temu przeprowadzano testy na takich ładunkach wybuchowych. Test wykonany na żywności miał określić ilość zawartości pozostałości po takiej eksplozji.

(Canva.com / pixelshot)

Czym wyróżniał się miód?

Jeden ze studentów przywiózł z Raleigh w Północnej Karolinie miód. Poddano go badaniom na obecność radiocezu. Ku zaskoczeniu wszystkich miód zawierał go 100 razy więcej od pozostałych produktów spożywczych.

Oczywiście dawka radiocezu znajdująca się w produktach spożywczych nie stwarza najmniejszego zagrożenia. W związku z tym można jeść go bez najmniejszych obaw. Warto jednak zauważyć, że opady nuklearne utrzymują się w przyrodzie przez bardzo długi czas i mogą przemierzać wiele kilometrów.

Studenci postanowili bliżej przyjrzeć się sprawie. Kupili o wiele więcej miodu i poddali go testom. Na 122 próbki, aż 68 z nich skrywało w sobie efekt wybuchów nuklearnych. Trzeba przyznać, że wynik robi wrażenie.

Takie znalezisko w miodzie z pewnością mogłoby niektórych smakoszy przyprawić o ciarki. Na szczęście nawet wyższe stężenie radiocezu w pszczelim wyrobie nie jest niebezpieczne dla ludzi. Warto poznać trzy największe mity dotyczące miodu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść makrelę?

Czytaj więcej >
Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Produkty

Nowa odsłona kultowego robota planetarnego Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Czytaj więcej >

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >