Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Znów pojawiły się w polskich lasach. Grzybiarze go depczą, a kilogram jest wart 2 tysiące euro
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 13.08.2023 16:01

Znów pojawiły się w polskich lasach. Grzybiarze go depczą, a kilogram jest wart 2 tysiące euro

koszyk pełen grzybów
Canva / ALFSnaiper

W Polsce znaleziono bardzo cenny gatunek grzyba. Koszt kilograma może osiągać nawet 2 tysiące euro. Wielu niewprawnych grzybiarzy nie zdaje sobie sprawę, co rośnie pod ich stopami. Warto rozejrzeć się uważnie podczas najbliższego spaceru po lesie.

Cenne grzyby po raz kolejny pojawiły się w Polsce

Pożądany gatunek grzyba na terenie Polski odnotowano po raz pierwszy w 1921 roku. Zbieracze natknęli się na niego w Gdańsku. Od tamtego czasu gąska sosnowa, bo o niej właśnie mowa, zniknęła z widoku i została uznana u nas za gatunek wymarły. Od pewnego czasu jednak raportowane są kolejne spotkania z tym skarbem lasu.

Gąska sosnowa jest gatunkiem bardzo cenionym. W niektórych krajach może osiągać wartość nawet 2 tysięcy euro za kilogram. U nas nie jest aż tak droga, ale nadal warto wypatrywać jej na grzybobraniu. Największe szanse mają na to mieszkańcy gminy Zawoja oraz Beskidów.

zbieranie grzybów.jpg
Canva / nelyninell
Weź czerstwy chleb i polej go wodą z kranu. Żałuję, że nikt wcześniej nie pokazał mi tej sztuczki

Po czym poznać gąski sosnowe? Tak wyglądają te cenione grzyby

Aby znaleźć gąskę sosnową, musimy wiedzieć, czego szukamy. Grzyby różnią się od siebie wyglądem w zależności od wieku. Młode osobniki mają podwinięte w stronę nóżek ranty kapeluszy, bulwiaste trzony i kształt rozszerzający się ku dołowi. Starsze poznacie po stożkowatych i mięsistych kapeluszach, których kształt wciąż charakterystycznie podwija się na brzegach.

Gąski sosnowe łatwo pomylić z innymi gatunkami. Niektóre z nich są silnie trujące. Grzyby mają gładką, podobną do pieczarek skórkę, mogą przypominać też borowiki i opieńki. Z uwagi na podobny wygląd do muchomorów Smitha warto, aby nasze zbiory przejrzał doświadczony grzybiarz lub uprawniona osoba z Sanepidu.

Cenne grzyby najłatwiej spotkać w sosnowych lasach, co wprost sugeruje ich nazwa. Szczególnie lubią podłoże suche i piaszczyste. Rosną zarówno w skupiskach, jak i pojedynczo. Skoro już wiecie, jak wyglądają i jakie warunki lubią, możecie próbować szczęścia podczas najbliższego spaceru w lesie.

Do jakich celów kulinarnych używa się tych kosztownych grzybów?

Grzyby są bardzo cenionym produktem w wielu kuchniach świata. Gąski sosnowe zaś cieszą się szczególnym powodzeniem. Ich intensywny cynamonowy zapach stanowi cechę szczególną tego gatunku. Co ważne, aromat ten nie znika pod wpływem obróbki termicznej.

Gąski sosnowe są bardzo popularne w Japonii. Tam mogą być wręczane nawet w ramach prezentu ślubnego. Japończycy za kilogram grzybów są w stanie zapłacić równowartość 2 tysięcy euro. Na talerzach najchętniej łączą je z algami oraz ryżem.

Wbrew powszechnej opinii grzyby pełne są wartości odżywczych. Gąski przykładowo zawierają dużą ilość białka, błonnika, a także witamin B1, B2, C, D i E. Znajdziemy w nich także potas, fosfor, magnez, miedź i żelazo. Dzięki temu grzyby wspierają nasz układ odpornościowy i mają nieocenione zastosowanie w profilaktyce chorób nowotworowych.

Gąski sosnowe nie są u nas tak łatwo spotykane, jak borowiki czy prawdziwki. Aby je znaleźć, trzeba mieć naprawdę sporo szczęścia. Jeśli jednak napotkacie na swojej drodze gąskę, koniecznie wykorzystajcie ją w swojej kuchni. Smak tych grzybów w pełni usprawiedliwia ich wysokie ceny. Ten okrągły grzyb zjednał sobie serca Polaków. Uważaj, aby nie dać się zwieść wyglądowi tego trującego gatunku.

gąska sosnowa.jpg
Canva / gyro