Zupa gołąbkowa - prosty przepis
Zupa gołąbkowa to prosty przepis na obiad inspirowany klasycznymi gołąbkami z kapustą. Jest to danie sycące, a produkty do jego przygotowania dostaniesz w każdym sklepie spożywczym. Co ważne, nie zapłacisz też za nie dużo – to składniki tanie i sezonowe.
Taki obiad przyrządzisz już w 1,5 godziny, z czego przez większość czasu zupa po prostu gotuje się na ogniu, a Ty nie musisz ingerować w jej przygotowywanie. To znacznie szybciej niż robiąc klasyczne gołąbki zawijane w kapuście.
Przepisów na tę zupę jest bardzo dużo, ponieważ nie trzeba sztywnie trzymać się gramatury i składników, aby danie wyszło pyszne. Poza tym tak jak gołąbki, każdy przyprawia ją według własnych preferencji. Poniżej w składnikach nie znajdziesz np. ostrej papryki, którą jednak, jeśli lubisz pikantne dania, również z powodzeniem możesz dodać. Aby uzyskać większą kremowość i przełamanie smaku możesz zupę zagęścić śmietanką, dodając kilka łyżek do garnka. My polecamy jednak dodać ją dopiero po wyłożeniu zupy na talerz.
Składniki na zupę gołąbkową, 4 litry:
- 500 g mielonej łopatki wieprzowej (opcjonalnie karkówki, schabu lub mix)
- 700 g kapusty, najlepiej młodej
- 2 litry wody lub bulionu warzywnego
- 400g krojonych pomidorów (mogą być świeże lub z puszki)
- 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 duże cebule
- 2 duże lub 3 małe marchewki
- 2 łyżki oleju
- przyprawy i zioła: płaska łyżka soli, cukru i mielonego, czarnego pieprzu, 2 płaskie łyżki słodkiej papryki, łyżka majeranku, 3 średniej wielkości liście laurowe, 4 kulki ziela angielskiego
- opcjonalnie: około 130 g suchego ryżu
Sposób przygotowania zupy gołąbkowej:
Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju, a następnie włóż mięso i przesmaż razem z przyprawami: 2 łyżkami słodkiej papryki, łyżką majeranku, soli, cukru i pieprzu. Dokładnie wymieszaj i smaż całość na średnim ogniu przez około 5-7 minut, aż mięso zmieni kolor na brązowy. Patelnię zdejmij z palnika i odstaw na bok.
Wyjmij garnek o pojemności 6 l, umieść na ogniu i rozgrzej w środku 1 łyżkę oliwy. Obierz i umyj cebule, a następnie posiekaj je w niewielką kostkę. Dodaj do garnka i podsmaż przez chwilę, aby się zeszkliła, co chwile mieszając.
W międzyczasie obierz marchewki i pokrój je w kostkę. Dorzuć do cebuli.
Umyj kapustę, zdejmij wierzchnie liście, przekrój główkę na pół i usuń twardy głąb. Następnie poszatkuj ją na dowolnej wielkości paski i dodaj do garnka. Wrzuć też ziele angielskie (4 ziarna) i liście laurowe (2 duże lub 3 małe). Całość zalej 2 litrami bulionu warzywnego lub wody. Przykryj pokrywką i gotuj na niewielkim ogniu przez około 15 minut.
Po upływie tego czasu do zupy dołóż sparzone, pozbawione skóry i drobno pokrojone pomidory świeże lub te z puszki. Jeśli chcesz przygotować zupę z ryżem to w tym momencie go dodaj. Wymieszaj i przykryj na kolejnych 15 minut.
Do garnka przełóż usmażone mięso mielone oraz dodaj 4 łyżki koncentratu pomidorowego, który nada koloru i wyrazistego aromatu. Całość wymieszaj i ewentualnie dopraw do smaku.
Gorącą zupę przelej do głębokich talerzy lub miseczek i podawaj udekorowaną łyżeczką śmietany 18%.
Uwaga – jeśli nie lubisz bardzo napęczniałego od zupy ryżu to możesz ugotować go oddzielnie i podać bezpośrednio na talerz. Nie ma wtedy ryzyka, że zupa za bardzo zgęstnieje, zwłaszcza na drugi dzień.
Zupa gołąbkowa z szybkowaru:
Aby przyspieszyć przygotowanie zupy można użyć urządzenia jakim jest szybkowar. Jak to zrobić?
Mięso i pokrojone warzywa podsmaż używając funkcję saute, dodaj wszystkie pozostałe składniki i przykryj garnek pokrywką. Zawór ciśnieniowy przesuń na funkcję uszczelniania i ustaw wysokie ciśnienie na około 15 minut.
W tym czasie możesz ugotuj ryż.
Następnie z szybkowaru upuść parę, zaczekaj aż spadnie ciśnienie (pin na pokrywie całkowicie opadnie) po czym otwórz pokrywę. Zrób to uważnie, aby się nie poparzyć. Warzywa powinny być już miękkie, a kapusta rozpadająca się. Dopraw zupę do smaku i podawaj tak, jak lubisz, nie zapominając dodaniu o ryżu.