Smakosze.pl
16-latka trafiła do szpitala

Canva / Science Photo Library / liza5450

16-latka napiła się wody i chwilę później trafiła do szpitala

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Wystarczyła chwila nieuwagi. 16-latka wypiła wodę i nagle źle się poczuła. Okazało się, że stały w niej wcześniej kwiaty. Nastolatka została przetransportowana do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Konwalie prawie doprowadziły do tragedii.

Przeważnie woda nie wzbudza u nas większych obaw. Wszakże często sięgamy nawet po najzwyklejszą kranówkę. Czasami może dojść jednak do poważnej pomyłki, która stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Przekonała się o tym 16-latka ze Śląska.

Nastolatka trafiła do szpitalu po wypiciu wody

Nie da się ukryć, że taki scenariusz może wydawać się nieco irracjonalny. Zazwyczaj wypicie szklanki wody nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Jednak sytuacja może przybrać niebezpieczny obrót, gdy wcześniej w szklance stały popularne kwiaty.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem.

Już wcześniej wspominaliśmy o produktach spożywczych, które mogą wywołać zatrucie. Niekiedy zagrożenie może na nas czyhać nawet w szklance wody. 16-latka bez najmniejszych obaw sięgnęła po napój. Z pewnością nie podejrzewała, że wkrótce znajdzie się na oddziale ratunkowym.

Nastolatka wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały konwalie. Nie od dziś wiadomo, że piękne kwiaty mogą nam poważnie zaszkodzić. W ich wnętrzu znajdują się duże ilości trujących glikozydów. Dotyczy to wszystkich części rośliny.

Projekt bez tytułu - 2021-06-10T135545.222

Łatwy sposób na idealnie twarde i chrupiące ogórki kiszone

CZYTAJ DALEJ

Do naszego szpitala trafiła 16-letnia dziewczyna, która wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały konwalie. W efekcie doszło u niej do poważnych zaburzeń rytmu serca. Dziewczyna musiała pozostać przez kilka dni w szpitalu — powiedziała portalowi Fakt dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Na jakie rośliny powinniśmy uważać?

Niestety zatrucia tego typu zdarzają się częściej. Każdego roku do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafia kilkadziesiąt małoletnich, którzy mieli styczność z niebezpiecznymi roślinami.

Konwalie

Konwalie

(Canva / pixelshot)

Konwalie nie są jedynym zagrożeniem. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w przypadku śnieguliczki, która charakteryzuje się białymi owocami. Ich zjedzenie może przyczynić się do wymiotów oraz biegunki. W najgorszym przypadku może dojść do porażenia ośrodkowego układu nerwowego.

Niebezpieczeństwo skrywa się także w cisie. Jeśli czerwone nasiona rośliny zostaną spożyte przez dzieci, wówczas może dojść do prawdziwej tragedii. Okazuje się, że istnieje wtedy nawet ryzyko śmierci.

Możliwość zatrucia dotyczy także roślin takich jak bieluń dziędzierzawy. Zagrożenie stwarzają też owoców pokrzyku. Lepiej mieć się na baczności. Jakiś czas temu informowaliśmy o masowym zatruciu sokiem pomarańczowym.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >