Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Całe życie źle jadłeś ziemniaki. Dietetyk wskazał najlepszy sposób
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 15.02.2023 17:34

Całe życie źle jadłeś ziemniaki. Dietetyk wskazał najlepszy sposób

Dietetyk powiedział całą prawdę o ziemniakach
Canva / konstiantynzapylaie; screen z filmu na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński

Jesz ziemniaki jedynie do obiadu? Popełniasz fatalny błąd. Dietetyk wyjawił, że w tej postaci są dużo mniej zdrowe. Te warzywa znacznie korzystniej spożywać po ostudzeniu.

W polskiej kuchni ziemniaki są nieodłącznym elementem jadłospisu. Bez nich nie wyobrażamy sobie tradycyjnego domowego obiadu. Jak zauważa dietetyk dr Bartek Kulczyński, którego powyższe zdjęcie pochodzi z jego oficjalnego kanału w serwisie YouTube, dużo lepiej zajadać warzywa, kiedy zupełnie ostygną. W łatwy sposób możemy zrobić to na przykład pod postacią sałatki.

Kilka słów od dietetyka na temat ziemniaków

Ziemniaki spożywane na ciepło nie oddają nam wszystkich swoich korzystnych właściwości. Wiele osób wyraża pogląd, że warzywa te do najzdrowszych nie należą. Ziemniaki zawierają bowiem dużą ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów, przez co cechują się wysokim indeksem glikemicznym.

Wysoki indeks glikemiczny danego produktu oznacza, że powoduje on znaczny wzrost glukozy we krwi. To znowu wpływa negatywnie na nasz organizm. Gwałtowne skoki glukozy odpowiadają za napady głodu oraz uczucie senności i brak energii. Im niższy zatem indeks glikemiczny danego produktu, tym lepiej dla nas.

Indeks glikemiczny wyrażany jest jako średni procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi. Ugotowane ziemniaki zjadane na ciepło mają wskaźnik IG na poziomie 78. Warto zaznaczyć, że do produktów o wysokim indeksie glikemicznym zaliczają się już te na poziomie od 70 w górę.

Dietetyk wyjaśnia, dlaczego lepiej jeść ugotowane ziemniaki po wystudzeniu

Sytuacja zmienia się podczas chłodzenia ugotowanych ziemniaków. Jak zaznacza dietetyk, w warzywach zachodzą wtedy przemiany biochemiczne. Procesy te skutkują powstaniu w nich związku zwanego skrobią oporną. Taka skrobia odporna jest na działanie enzymów trawiennych w żołądku.

Zjedzenie ziemniaków na zimno nie niesie za sobą tak gwałtownych skoków glukozy we krwi. Zauważalnie zmniejsza się przez to indeks glikemiczny warzywa. W przypadku schłodzonych ziemniaków wynosi on zaledwie 54. Fakt ten klasyfikuje ziemniaki jako produkt o niskim wskaźniku IG.

Skrobia oporna zawarta w ziemniakach ma tez inne prozdrowotne właściwości. Jedną z nich jest odżywianie korzystnych bakterii występujących w naszym układzie pokarmowym. Dzięki temu następuje zwiększone wchłanianie składników mineralnych, a zarazem obniżenie poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi. Zamień gotowane kartofle do obiadu na pożywną i dużo zdrowszą sałatkę ziemniaczaną. Zaskakującą sałatkę ziemniaczaną proponuje Ewa Wachowicz. Ziemniaki w sałatce bez dodatku tłustego sosu to doskonały pomysł na lekki posiłek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube Dr Bartek Kulczyński