Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Całe życie źle myłam pieczarki. Dzięki temu trikowi robię to w mig, szkoda, że wcześniej tego nie znałam
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 05.01.2024 10:26

Całe życie źle myłam pieczarki. Dzięki temu trikowi robię to w mig, szkoda, że wcześniej tego nie znałam

płukanie pieczarek
Canva

Mycie pieczarek to jeden z najgorszych kuchennych obowiązków. Żmudna czynność potrafi skutecznie zepsuć humor. Z przedstawioną poniżej sztuczką kuchenną możesz się z tym uporać w mig .Będziesz zastanawiać się, dlaczego wcześniej jej nie znałaś.

Jak płukać pieczarki

Płukanie pieczarek to dla niektórych najgorszy etap przygotowania ich. Grzybki robią się wtedy śliskie i nie dla każdego przyjemne w dotyku, a co najgorsze efekt nie jest zawsze tak dobry, jak byśmy tego oczekiwali.

Tymczasem nie da się uniknąć tego etapu przygotowywania dań z pieczarkami. Nie są one bowiem zbyt dobrze umyte zanim trafią do sklepów, a ziemia chrzęszcząca między zębami to, delikatnie mówiąc, nic przyjemnego.

Projekt bez nazwy-55.jpg
 
Zrobienie tej sałatki zajmuje mi kilka minut. Smakuje lepiej, niż z restauracji, a składniki są bajecznie tanie

Płukanie pieczarek: sztuczka kuchenna

Aż chciałoby się, żeby istniała jakaś kuchenna sztuczka, która pozwala oczyścić pieczarki mniejszym nakładem sił i środków. Zaraz, zaraz… jest taka sztuczka! Kiedy ją poznasz, pożałujesz, że nie stosujesz jej od lat.

Po pierwsze: pożegnanie z durszlakiem. Jeśli do tej pory tak robiłaś, czas rozstać się z tą metodą. Bieżąca woda także powinna iść w odstawkę.

Jeśli płuczesz pieczarki pod bieżącą wodą, dobre efekty możesz uzyskać tylko dzięki wysokiemu ciśnieniu. To z kolei może pieczarki pokaleczyć. Może nie będą od tego od razu mniej smaczne, będą za to z pewnością brzydsze. A przez to całe danie stanie się mniej efektowne.

Płukanie pieczarek w mące

Pieczarki płuczemy więc tylko w stojącej wodzie. Zalewamy je w misce i delikatnie palcami mącimy wodę tak, by jej fale docierały w zakamarki i wypłukiwały uciążliwe drobinki piachu.

Okazuje się jednak, że genialną sztuczką jest zasypać wcześniej pieczarki kilkoma łyżkami mąki i dokładnie w niej obtoczyć. Dopiero potem dodajemy wodę. Mąka przylepi do siebie ziarnka ziemi. Kiedy palcami wyjmiemy pieczarki z wody, cały brud razem z mąką zostanie w misce.

Ta sztuczka z jajkiem na dobre zagości w twojej kuchni. Żabka zaskoczyła mnie podczas ostatnich zakupów.

Projekt bez nazwy-54.jpg
fot. Canva