Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Carpaccio z pieczonych buraczków – włoska kuchnia na zdrowo
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 25.03.2022 22:45

Carpaccio z pieczonych buraczków – włoska kuchnia na zdrowo

Carpaccio z pieczonych buraczków – włoska kuchnia na zdrowo
pixabay.com

Oryginalne carpaccio

Carpaccio to danie pochodzące z kuchni włoskiej, serwowane zwykle jako przystawka. Jego podstawą jest surowe mięso. Tradycyjnie przygotowuje się je z wołowiny, ale obecnie używa się też cielęciny, łososia lub tuńczyka w formie cienko pokrojonej, lub rozbitej. Zazwyczaj mięso w carpaccio polewa się oliwą i sokiem z cytryny. Czasami przyprawiane jest szalotką lub kaparami. Przystawkę podaje się wraz z sałatkami i cienko pokrojonymi serami, np. parmezanem. Za carpaccio dzisiaj można uznać nawet cienko pokrojone warzywa lub owoce.

Historia carpaccio sięga 1950 roku. Wtedy podano je w Wenecji hrabinie Amalii Nani Mocenigo, kiedy poinformowała właściciela lokalu Harry’s Bar, że doktor zaleciał jej jedzenie tylko surowego mięsa. Właściciel  - Giuseppe Cipriani – nazwał nowe danie carpaccio, ponieważ jego wygląd przypominał mu renesansowe obrazy Vittore’a Carpaccio.

Carpaccio z buraków

Carpaccio z buraka to pyszna i prosta potrwa, którą można zastąpić klasyczne carpaccio z wołowiny. Do jego wykonania polecamy pieczone buraki. Chociaż proces pieczenia jest czasochłonny, to smak końcowy potrawy z ugotowanymi buraczkami zdecydowanie okaże się być lepszy. Buraki oczywiście możecie kupić już ugotowane. Wtedy spokojnie można je dodać do swojej potrawy i zaoszczędzić trochę na czasie. Tak czy owak, potrawa na pewno będzie hitem na imprezie z przyjaciółmi lub podczas rodzinnej kolacji.

Z buraczkami idealnie połączy się rukola, orzeszki pinii, wybrany ser i słodki miodowy sos typu winegret. Poniżej poza przepisem na carpaccio możecie dowiedzieć się jak przygotować poszczególne składniki, aby wszystko dobrze się udało.

Składniki na 2 porcje

4 duże pieczone buraczkigarść rukoli1/2 czerwonej cebuli2 łyżki orzeszków pinii100 g sera koziego twarożku (lub twarożku śmietankowego, lub ricotty) lub sera koziego pleśniowego czy camemberta1 łyżeczka listków oreganomiodowy sos winegretgrzankiSposób przygotowania:

Buraczki pieczemy, a później obieramy je i kroimy na cienkie plasterki. Przygotowujemy półmiski i układamy w nich plasterki. Dodajemy drobno posiekana cebulę, rukolę oraz zarumienione na patelni orzeszki pinii. Wszystko polewamy miodowym winegretem. Posypujemy carpaccio oregano.

Następnie robimy grzanki i smarujemy je wybranym serem lub twarożkiem. Zapiekamy je jeszcze w piekarniku, aż ser się roztopi. Podajemy razem z carpaccio.

Sposób na miodowy winegret

Składniki:

1 ząbek czosnkuszczypta soli morskiej1 łyżka miodu1 łyżka soku z cytryny lub octu winnegoświeżo zmielony czarny pieprz3  łyżki oliwy z pierwszego tłoczeniaPrzygotowanie:

Czosnek przeciskamy przez praskę lub zgniatamy i drobno siekamy. Wkładamy do miseczki i posypujemy solą. Dodajemy miód i mieszamy. Następnie wlewamy sok z cytryny i doprawiamy pieprzem. Na koniec polewamy oliwą i mieszamy. Użycie czosnku jest opcjonalne, jednak bardzo dobrze wzmocni on smak.

Jak upiec buraczki?

Buraczki cenimy za ich intensywny kolor, słodki smak oraz liczne wartości odżywcze. Ponadto nie należą do najdroższych warzyw. Jedni wolą młode buraki z lipca i sierpnia, a inni przepadają za tymi większymi i dojrzalszymi, którymi możemy się cieszyć przez całą jesień i zimę. Żeby buraczki utrzymały swoje cenne wartości, najlepiej jest je upiec w piekarniku. Zyskają wtedy na smaku. Pozostaną soczyste, słodkie i aromatyczne, a także przyniosą wiele korzyści naszemu zdrowiu.

Sposób pieczenia:

Najlepiej do pieczenia wybrać mniejsze buraczki, aby szybciej się upiekły. Najpierw dokładnie je myjemy, ale nie obieramy. Każdy po kolei zawijamy w folię aluminiową i układamy na blaszce do pieczenia. Wkładamy je do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni. Trzymamy je tam przez około 60 minut. Możemy sprawdzać ich miękkość, wkładając w nie ostry nóż. Po upieczeniu studzimy.

Tagi: