Smakosze.pl
drób

Pixabay /kakyusei

Ceny drobiu pójdą w górę

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Ostatni czas nie jest łaskawy dla Polaków. Ceny żywności poszły w górę. W dodatku sporo musimy zapłacić za sezonowe owoce i warzywa. I niestety to nie koniec dobrych wieści, wszystko wskazuje na to, że już wkrótce czeka nas kolejna podwyżka. Tym razem w górę pójdą ceny drobiu. Już teraz w skupach należy zapłacić za nie aż 70% więcej niż do tej pory.

Najbliższe miesiące nie są łaskawe dla portfeli Polaków. Zdecydowanie więcej musimy zapłacić choćby za obiad w restauracji (więcej na temat pisaliśmy tutaj). Niestety, nie jest to koniec złych informacji.

Ceny drobiu pójdą w górę

Robiąc codzienne zakupy, już wkrótce może spotkać nas niezbyt przyjemna niespodzianka. O wiele więcej zapłacimy za mięso, zarówno drób, jak i wieprzowinę. Jest to o tyle "bolesna" podwyżka, że oba produkty dość często lądują w koszykach Polaków. Co jest przyczyną takiej sytuacji?

Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso w programie "Money. To się liczy" mówił, że jest kilka przyczyn takiej sytuacji. Jednym z nich jest pandemia koronawirusa, która spowodowała zamknięcie różnych gałęzi sprzedażowych, przede wszystkim gastronomii oraz hoteli.

Drugim problemem jest ptasia grypa, która objęła najważniejsze rejony hodowli. Ceny skupu drobiu są obecnie wyższe o 60 %, 70 %. Podrożały również ceny skupu wieprzowiny. Jest teraz wyższa o 30%. Niewykluczone, że mięso będzie jeszcze droższe. Coraz więcej mówi się bowiem o tzw. podatku od mięsa.

Polska wprowadzi podatek od mięsa?

Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu tzw. podatku od mięsa. Udowodniono, że jego produkcja ma zły wpływ na środowisku. Sprzyja bowiem produkcji dwutlenku węgla oraz metanu. Szacuje się, że hodowla odpowiada aż za 18 % produkowanych przez człowieka gazów cieplarnianych.

Produkcja mięsa może wiązać się także z innymi negatywnymi skutkami dla środowiska. Powoduje znaczące zwiększenie zużycia wody pitnej, a w krajach rozwijających się sprzyja wycinaniu lasów.

źródło: pixabay

Zdaniem ekspertów najbardziej szkodliwa dla środowiska jest hodowla bydła. Zużywa się do niej kilkakrotnie więcej wody niż w przypadku wieprzowiny oraz relatywnie najbardziej ekologicznego drobiu.

Z pewnością wprowadzenie rozwiązania, jakim jest dodatkowy podatek od mięsa byłoby dość kontrowersyjnym rozwiązaniem. Chociaż coraz większą popularnością cieszy się dieta roślinna, to w dalszym ciągu często gości ono na naszych stołach. Czy jego wysokie ceny spowodują, że nie będziemy po nie sięgać tak często jak dawniej? Czas pokaże!

Więcej na temat podatku od mięsa przeczytasz w tym artykule. Popierasz go, czy wręcz przeciwnie?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money/ bezprawnik

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefined  

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >