Smakosze.pl
Warzywa droższe od kotletów

Pexels / Karolina Grabowska

Ceny warzyw ciągle rosną

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Warzywa często goszczą u boku dań mięsnych. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy nie wyobrażają sobie kultowych kotletów bez dodatku ziemniaków i surówki. Okazuje się, że warzywa stają się coraz droższe. W ciągu 14 dni same ziemniaki podrożały o 8%.

Nie da się ukryć, że warzywa są podstawą zdrowej diety. Nie bez powodu dodaje się je do rozmaitych dań. Klasyczny polski obiad nie może się bez nich obejść. Niestety już wkrótce za ziemniaki i surówkę możemy zapłacić więcej niż za kotleta.

Warzywa kosztują coraz więcej

Smakowite warzywa są bez wątpienia istotnym elementem, którego nie powinno zabraknąć u boku swojskich mięsnych dań. Mało kto spodziewałby się, że ich ceny tak bardzo pójdą w górę. Ostatnie doniesienia nie napawają optymizmem.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, które warzywa są najbardziej zanieczyszczone. Dziś przyjrzymy się kwestii wzrostu cen za roślinne smakołyki. Wystarczyły zaledwie dwa tygodnie by ziemniaki i pomidory podrożały o 8%.

W sklepach zapłacimy więcej również za inne warzywa. Marchew podrożała w ciągu 14 dni o 3,8%. Często gości na naszych stołach w postaci surówki. Godny polecenia jest niecodzienny przepis na surówkę z tego uwielbianego warzywa.

Inne warzywa także podrożały. Przykładowo za kilogram fasolki szparagowej możemy zapłacić nawet 69 złotych. Takie ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Do ich wzrostu przyczynił się między innymi zimny początek wiosny. Problem dotyczy nie tylko Polski. Pogoda uprzykrza się także rolnikom z Hiszpanii oraz Holandii.

(Canva / Slatan)

Warzywa drożeją, a mięso na kotlety tanieje

Przeważnie warzywa są znacznie tańsze od mięsa. Jednak zmiany cen mogą doprowadzić do zupełnie odmiennej sytuacji. W sklepach można zaobserwować spadek cen drobiu oraz wieprzowiny. Warto zauważyć, że wędliny również staniały.

Nie oznacza to jednak, że mięso w niedługim czasie nie zacznie również przerażać cenami, jakie przyjdzie nam za nie zapłacić. Prezes Związku Polskie Mięs w trakcie programu „Money. To się liczy”, przyznał, że Polska pod tym względem jest w trudnej sytuacji.

Mamy sytuację podbramkową, czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu, mogą spowodować zupełną destabilizację rynku — powiedział prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński, przytaczany przez portal Money.

Do tej pory Polska była jednym z głównych eksporterów mięsa drobiowego. Część firm musi korzystać z produktów sprowadzanych zza granicy. Z kolei wieprzowiny importujemy tyle samo, co wysyłamy poza granice Polski.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >