Ciasto „Marlenka” to strzał w 10. Jest tak pyszne, że zrobię je na niedzielę
Ten pyszny, tradycyjny miodownik, znany pod nazwą Marlenka, to świetne ciasto na niedzielę. Przepis nie jest trudny, ale co najważniejsze – zaskakuje efektem. Ciasto, choć słodkie, jest też bardzo głębokie w smaku.
Niezwykłe ciasto Marlenka
Wiele ciast nosi fikuśne nazwy, które często biorą się nie wiadomo skąd. Z Marlenką jest jednak inaczej. Przepis ma swoją tradycję, a sam deser podbił pół świata.
Ciasto Marlenka, bardzo popularny na wschodzie miodownik, to deser pochodzący z Armenii. Cukiernik Gevorg Avetisyan skomponował go w latach 90. i nazwał damskim imieniem na cześć swojej mamy. Oryginał można kupić z wielkiej cukierni, która na Marlence wyrosła, nawet wysyłkowo.
Krupnik od lat gotuję według przepisu babci. Sekret smaku tkwi nie tylko w mięsieDeser na niedzielę
Jednak nie trzeba wcale jej kupować. Domowa Marlenka jest łatwa w przygotowaniu, choć wygląda niezwykle okazale. A przy tym, przygotowana z prostych składników, nie zawiera konserwantów, dzięki którym oryginał podbił świat. Ilustracje do przepisu pochodzą z kanału Smaki Katriny-najlepsze przepisy. Autorka pokazuje właśnie takie domowe ciasto z orzechową posypką, w sam raz na niedzielę.
Składniki
- 400 g masła
- 3 szklanki mąki
- 3 jajka
- 80 ml miodu
- ¾ l mleka
- 1 puszka masy kajmakowej
- 2 opakowania budyniu śmietankowego
- 180 g cukru pudru
- 1 łyżka sody oczyszczonej
- 40 ml spirytusu
- Posypka lub polewa (np. tabliczka czekolady rozpuszczona z 30 ml śmietanki i/lub siekane orzechy)
Przygotowujemy marlenkę
W garnku rozpuszczamy 150 g masła. Dodajemy miód i cukier puder i mieszamy, aż składniki się połączą. W osobnej miseczce mieszamy sodę ze spirytusem i dodajemy do płynu.
Masę gotujemy przez kilka minut, aż zmieni kolor na karmelowy. Odstawiamy do lekkiego przestudzenia. Dodajemy jajka i mieszamy, a następnie łączymy z mąką. Wyrabiamy, aż ciasto przestanie kleić się do rąk.
Ciasto zawijamy w folię spożywczą i odkładamy na kilkanaście minut. Po tym czasie dzielimy je na pięć porcji. Każdą wałkujemy cieniutko. Wykrawamy do wymiaru blaszki (ok. 25x25 cm) i każdy spód wypiekamy przez ok. 10 minut w temperaturze 180 stopni.
Po wypieczeniu odstawiamy spody do ostudzenia i stwardnienia. Z okrawków ciasta przygotowujemy szósty placek i również wypiekamy. Posłuży on za dodatkową posypkę do ciasta.
W mleku rozpuszczamy budyń i gotujemy do zagęszczenia. Odstawiamy do przestudzenia. W misce miksujemy pozostałe masło i dodajemy po łyżce budyniu, aż składniki połączą się. Dodajemy kajmak i jeszcze raz miksujemy do połączenia.
W blasze, w której wypiekaliśmy spody, układamy je na przemian z masą kajmakową. Po zużyciu wszystkich kawałków ciasta smarujemy wypiek ostatnią partią kremu i posypujemy okruchami ciasta. Można też zakończyć je polewą i udekorować posiekanymi orzechami.
Wypróbuj też przepis na faworki bez smażenia i poznaj zasady przechowywania jajek.
Źródło: YouTube/Smaki Katriny-najlepsze przepisy