Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?
Kiszone ogórki są produktem pysznym i zdrowym. Nierzadko jednak po pewnym czasie ich skórkę zaczyna pokrywać niepokojący biały nalot. Wielu z was zastanawia się wtedy, czy może je jeszcze spożyć. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.
Ogórki kiszone to bogactwo witaminy C, polecane szczególnie osobom dbającym o linię. Po ukiszeniu ogórki stają się bowiem lekkostrawne. Czy jednak spożycie pokrytych białą warstewką warzyw będzie bezpieczne? Nie zawsze.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kiedy należy wyrzucić ogórki kiszone?
Jeśli biały osad pojawia się na wodzie, w której zanurzone są kiszone ogórki, zawartość słoika należy bezwzględnie wyrzucić. Ten kożuch to pleśń, która powstała najprawdopodobniej na skutek niedokładnego zamknięcia naczynia.
Produktu spleśniałych nie należy spożywać. Może się to skończyć niestrawnością, bólem żołądka czy biegunką. Spleśniałe jednak nie są ogórki kiszone, które pokrywa na biały meszek. Ten cienki filtr to bowiem nic innego jak bakterie kwasu mlekowego.
Mikroorganizmy te są pożądane w naszym organizmie. Nie tylko regulują skład mikroflory jelitowej — poprawiając tym samym trawienie i ułatwiając wydalenie toksyn — ale też korzystnie wpływają na układ odpornościowy.
Podejrzewa się także, że baterie mlekowe mogą łagodzić skutki nietolerancji laktozy. Jest to wiec doskonała informacja dla tych z was, którzy uwielbiają mleko i sery, a ze względów zdrowotnych muszą ograniczać ich spożycie.
Kiszone ogórki doskonale smakują ze świeżym chlebem. Gwarantujemy, że ta pasta kanapkowa skradnie wasze serce. A jeśli chcecie się dowiedzieć czy spożycie wody z ogórków jest bezpieczne, ten artykuł przybliży wam jej właściwości.
Źródło zdjęcia: canva/ Yana Gayvoronskaya
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: zywienie.medonet