Co pić na kaca?
Silne uczucie łupania w głowie, suche usta czy mdłości to typowe oznaki kaca, czyli lekkiego zatrucia alkoholowego. Jednym z najlepszych sposobów na walkę z kacem jest dobre nawodnienie. Co jest jednak najlepszym napojem w takiej sytuacji? Eksperci tłumaczą, że najlepszym lekarstwem jest zwykła woda mineralna. Najgorzej sprawdzają się kawa i napoje z kofeiną.
Kac jest połączeniem wielu czynników, wynikających z procesów zachodzących w organizmie po spożyciu alkoholu. Jednym z objawów spożycia jest odwodnienie, które najczęściej odpowiada za ból głowy.
Alkohol sprawia, że zaburzona zostaje gospodarka wodna w ciele, przez co wydalane jest zbyt dużo płynów. Człowiek traci wodę, a przy okazji nie dostarcza jej wystarczająco dużo, aby ją uzupełnić. Efekt jest większości doskonale znany.
Jakie napoje na kaca?
Co do tego żadnych wątpliwości nie ma i prawdopodobnie każdy dietetyk zaleciłby picie na kaca dużych ilości zwykłej wody mineralnej. Ta ma najlepsze właściwości nawadniające, a także zawiera cenne minerały.
Minerały wymiatane są z powodu zbyt dużego wydalania płynów, przez co uzupełnianie ich jest bardzo ważne. Niedobory minerałów mają negatywny wpływ na wiele procesów zachodzących w naszych ciałach.
Poza wodą mineralną eksperci polecają także świeżo wyciskane soki owocowe, sok pomidorowy czy wodę z odrobiną soku z cytryny. Warzywa i owoce dostarczą ważnych witamin i minerałów, które mogły zostać wypłukane podczas spożywania alkoholu.
Czego nie pić na kaca?
Przynajmniej jeden dzień po imprezie warto trzymać się z dala od napojów zawierających kofeinę. Odpada więc kawa, herbata, yerba mate czy popularne napoje energetyczne, które kofeiny mają w sobie zatrważające ilości.
Kofeina działa odwadniająco, przez co objawy kaca mogą się pogorszyć. W efekcie zamiast oczekiwanego pobudzenia poczujemy się jedynie gorzej i jeszcze bardziej wyzuci z wszelkich sił.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, który gatunek herbaty jest najzdrowszy. Ten tekst wyjaśnia tajniki przepisu na napar z łopianu.
Źródło zdjęcia: canva/mammela, pixabay
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: zdrowie.radiozet.pl