Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Płacimy krocie w sklepie, a możemy je mieć za darmo. Wystarczy zerwać i włożyć do słoiczka
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 21.06.2024 10:13

Płacimy krocie w sklepie, a możemy je mieć za darmo. Wystarczy zerwać i włożyć do słoiczka

czarny bez na gałęzi
fot. Canva

Kiszone owoce powszechnie występującego w Polsce drzewa nazywane są polskimi kaparami. Podobnie smakują i używamy ich w podobnych przepisach. Największa różnica to ta, że za darmo przyrządzimy słoiczki pełnego tego przysmaku, zamiast kupować w sklepie prawdziwe kapary (albo oprócz nich).

Polskie kapary

Syrop z czarnego bzu należy do najczęściej pitych produktów tej kategorii w naszym kraju. Jednak o ile doskonale zdajemy sobie sprawę z zastosowań kwiatu tego krzewu, o tyle rzadko kiedy pamiętamy o ich innej jadalnej części – owocach.

Tuż po kwitnieniu przychodzi zaś sezon na zbieranie tych małych, niedojrzałych jeszcze kuleczek. Sprawdzają się one świetnie jako przetwory. Przez całą zimę mogą więc dodawać smaku naszym potrawom.

niedojrzały czarny bez
fot. Canva
Kroję truskawki w plasterki i układam na tej masie. Wystarczą 4 składniki, każdy poprosi o dokładkę

Kiszony czarny bez

Z owocami czarnego bzu należy uważać. W postaci surowej są lekko toksyczne i mogą wywoływać biegunkę czy wymioty. Jednak przyrządzone są źródłem zdrowia. Robiy z nich dżemy i syropy do napojów. W aptekach można nawet kupić medyczne syropy oparte o tę roślinę, którym przypisuje się działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

Jest jednak jeszcze więcej zastosowań czarnego bzu. Na Bałkanach kupimy z niego nalewki, zaś w Niemczech i Skandynawii – zupę. Można też ukisić je i używać ich tak jak kaparów.

Kiszenie i marynowanie bzu

Polskie kapary z czarnego bzu wystarczy dobrze wyczyścić i zalać ciepłą solanką z łyżki niejodowanej soli na litr wody. Najlepiej zalewać je w małych słoiczkach, a przynamniej cześć z nich zapasteryzować na zimę, gotując przez 10 minut w garnku z wodą wyściełanym ściereczką.

Można też przygotować marynatę ze 100 ml octu i 100 ml wrzątku, 50 g cukru i łyżki soli. Marynatą taką zalewamy kapary, obgotowane wcześniej przez kilka minut we wrzątku. Kaparów takich używamy do sosów, dipów i jako przekąski, kiedy tylko mamy na nie ochotę.

Wypróbuj też przepisy na surówkę z rzodkiewki i ogórka i zupę krem z bobu.

dojrzały czarny bez
fot. Canva