Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić ze skórką z cytryny? Kilka praktycznych zastosowań
Renata Materlińska
Renata Materlińska 28.03.2022 22:48

Co zrobić ze skórką z cytryny? Kilka praktycznych zastosowań

skórka z cytryny
canva/pixeshot

Co można zrobić ze skórką z cytryny? Ma co najmniej kilka praktycznych zastosowań, dzięki którym zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Dlatego nigdy jej nie wyrzucaj, tylko skorzystaj z jej dobroczynnego działania. Doceń jej orzeźwiający aromat, działanie antybakteryjnie i wiele innych zalet.

Skórkę z cytryny wsypujemy do deserów i ciast, by dodać im aromatu. Niektórzy wzbogacają nią sałatki, surówki i sosy do makaronu. Warto też dodać ją do naparu czy nalewki.

Jednak zdarza się, że aromatyczna skórka pozostaje nam po wyciśnięciu soku z cytryny. I nie wiedząc, co z nią zrobić, zwyczajnie wyrzucamy ją do śmieci. I tu popełniamy duży błąd, bo można ją wykorzystać w kuchni czy kosmetyce.

Co zrobić ze skórką z cytryny?

Możesz ją użyć na przykład do czyszczenia zlewu lub umywalki. Zwilż zlew wodą, posyp sodą oczyszczoną i nacieraj go wyciśniętą cytryną. W ten sposób łatwo usuniesz osad i kamień, a także wybielisz umywalkę, zlew czy wannę. Skórką z cytryny możesz też wyczyścić kuchenkę mikrofalową. Włóż ją do kuchenki i nastaw podgrzewanie na 15 sekund. Potem przetrzyj skórką wnętrze mikrofalówki lub płytę kuchenki. Na koniec wytrzyj mokrą, a potem suchą ściereczką.

Skórki z cytryny sprawdzą się też jako naturalny odkamieniacz np. dzbanka na herbatę czy termosu. A to dlatego, że kwas cytrynowy skutecznie rozpuszcza osady z twardej wody, a także z herbaty i kawy. W tym celu do dzbanka wlej trochę zimnej wody, włóż skórki z cytryny, dodaj kilka łyżek soli i szklankę lodu. Całość mieszaj, aż plamy znikną. Ewentualnie możesz zostawić naczynie z miksturą na kilka godzin, a potem dokładnie je wypłukać.

Ponieważ kwas cytrynowy pomaga usuwać plamy, zacieki i tłuste plamy, skórki z cytryny możesz wykorzystać do nabłyszczania naczyń. W tym celu wrzuć je do zmywarki, a umyte sztućce i naczynia będą lśniły jak nigdy.

Na bazie skórek z cytryny i octu możesz przygotować uniwersalny środek do czyszczenia np. blatów kuchennych czy lodówki. Skórki umieść w słoju, zalej octem i pozostaw całość na tydzień, by składniki dobrze się przegryzły.

Skórką z cytryny doskonale odświeżysz także deskę do krojenia. Posyp deskę solą i wcieraj ją wyciśniętą cytryną. Potem spłucz i wytrzyj. Deska uwolni się do plam, obcych zapachów i bakterii.

Na ładny zapach

Skórką z cytryny możesz aromatyzować np. pieprz. Zamiast kupić gotowy pieprz cytrynowy, przygotuj go samodzielnie. Skórki dokładnie wysusz, zmiel w młynku, wymieszaj z grubo zmielonym pieprzem.

Skórką z cytryny możesz też przetrzeć dłonie, którymi właśnie kroiłaś cebulę lub czosnek. Pomoże ona zneutralizować nieprzyjemny, intensywny zapach.

Jeśli natomiast dokucza ci zapach dochodzący ze śmietnika, skórki również przyjdą ci z pomocą. Wrzuć je tylko do pojemnika i postaw obok śmietnika. Doskonale zneutralizują brzydką woń.

Po więcej porad zapraszamy do naszego serwisu. Sprawdź, jak wykorzystać skorupki po jajkach, a także, co zrobić z łuskami po cebuli.

skórka z cytryny
skórka z cytryny

Źródło zdjęcia: canva/vinicef

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieta.onet, poradnikzdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram