Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Co zrobić, żeby kapusta z grochem nie rozmiękła? Mamy niezawodny sposób babć
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 17.12.2022 17:00

Co zrobić, żeby kapusta z grochem nie rozmiękła? Mamy niezawodny sposób babć

kapusta z grochem
Canva / CCat82

Kapusta z grochem jest tradycyjnym daniem, które od lat pojawia się na wielu wigilijnych stołach. Do jej przygotowania potrzeba jedynie kilku składników, wśród których pierwsze skrzypce gra kiszona kapusta i groch łuskany. Aby potrawa miała idealną konsystencję, nie należy gotować jej zbyt długo. Rozgotowany groch spowoduje, że całe danie rozmięknie i stanie się papkowate.

Przygotowanie tej potrawy, choć bardzo proste, jest jednak czasochłonne. Wszystko przez konieczność wielogodzinnego namaczania grochu. Przygotowanie kapusty z grochem warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Ponieważ danie doskonale się mrozi, możesz śmiało przyrządzić je nawet na kilka dni przez planowanym podaniem.

Przepis na tradycyjną kapustę z grochem

Składniki:

  • 2,5 szklanki łuskanego grochu w połówkach

  • 1 kg kiszonej kapusty

  • 2 duże cebule

  • olej do smażenia

  • 2-3 liście laurowe

  • 4-5 ziaren ziela angielskiego

  • 1 łyżeczka kminku

  • 1 łyżeczka cukru

  • pieprz do smaku

Jak przygotować świąteczną kapustę z grochem?

Suchy łuskany groch kilkukrotnie przepłucz na durszlaku pod bieżącą zimną wodą. Następnie wrzuć go do miski i zalej 1,5 l zimnej wody. Miskę ze składnikiem na kapustę z grochem odstaw do namoczenia najlepiej na całą noc. W tym czasie powinien on wyraźnie napęcznieć.

Na następny dzień groch odcedź na durszlaku i ostatni raz przepłucz. Przełóż go do garnka i wlej do niego 3 szklanki zimnej wody. Zagotuj, a następnie zmniejsz ogień pod garnkiem. Za pomocą łyżki zbierz pianę, która zebrała się na powierzchni.

Składnik do kapusty z grochem gotuj pod lekko uchyloną pokrywką przez ok. 50 minut. Od czasu do czasu zamieszaj zawartość garnka. W razie potrzeby uzupełnij ilość wody.

W międzyczasie przygotuj drugi składnik do kapusty z grochem. Kiszonkę odciśnij starannie z soku i drobno posiekaj. Kapustę umieść w osobny garnku i zalej ją 2 szklankami wody. Dodaj przyprawy (poza pieprzem), zagotuj pod przykryciem, a następnie gotuj warzywo do miękkości przez ok. 30 minut.

Cebulę do kapusty z grochem drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej ok. 10 łyżek oleju i podsmaż na nim warzywo. Trzymaj je patelni na małej mocy palnika do lekkiego zrumienienia.

Połącz ze sobą wszystkie składniki kapusty z grochem. Zawartość obu garnków wymieszaj, dodaj też podsmażoną cebulkę razem z olejem ze smażenia. Całość gotuj na bardzo niewielkim ogniu bez przykrycia przez kolejne 30 minut. Przed podaniem dopraw potrawę do smaku pieprzem i odrobiną cukru. 1 prosty trik pozwala uniknąć wielogodzinnego namaczania grochu. Danie w wykonaniu Magdy Gessler to istna poezja smaku.

Canva / lisaaMC
Canva / lisaaMC

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: