Jak wybrać najlepsze śledzie? Kilka szczegółów jest kluczowych
Odpowiedź na pytanie, jak wybrać najlepsze śledzie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jaką potrawę chcemy z nich przygotować i jaki smak ryby najbardziej nam odpowiada. W podjęciu decyzji nie pomaga wcale różnorodność rodzajów tej ryby. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki poradnik w tej kwestii. Najważniejszy jest kolor ryby.
Półki sklepowe uginają się pod bogactwem śledzi, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego rodzaju, ale również umiejętność oceny świeżości i jakości ryby. Jak wybrać najlepsze śledzie? Poniżej przedstawiamy więcej szczegółów na ten temat.
Jak wybrać najlepsze śledzie i jakie są ich rodzaje?
Zatrzęsienie śledzi może niejednego przyprawić o zawrót głowy. Niektóre określenia tych ryb dobrze znamy, inne zaś możemy spotkać po raz pierwszy. Jak wybrać najlepsze śledzie i co kryje się pod ich poszczególnymi nazwami?
Najbardziej chyba popularnymi śledziami są matiasy. To młode osobniki o delikatnym i tłustym mięsie, zakonserwowane w łagodnej solance. Podobne do matiasów są uliki. Odróżnia je konserwacja w solance o wyższym stężeniu.
Bismarck swoją nazwę zawdzięcza niemieckiemu kanclerzowi, który był szczególnym miłośnikiem tych ryb. Charakteryzuje się podwójnym filetem (tzw. motylem) trzymanym w zalewie z oleju, octu, cebuli, gorczycy i liści laurowych. Nieco lepiej kojarzyć możemy rolmopsa, czyli zawinięte filety z pozostawioną płetwą grzbietową. Marynowane są w occie i soli, z dodatkiem cebulki lub ogórków konserwowych.
Ze śledzi wędzonych rozróżniamy dwa rodzaje- piklingi i kipery. Te pierwsze wędzi się na gorąco i w całości, drugie zaś na zimno, bez głowy i wnętrzności. Czasami można spotkać się ze śledziami typu smokie- to nic innego jak wędzony matias.
Jak wybrać najlepsze śledzie i jak ocenić ich świeżość?
Mieszkańcy nadmorskich miejscowości mają możliwość zakupu śledzi świeżych. Taka ryba powinna mieć intensywnie czerwone skrzela, oraz przyjemny zapach. Rybie mięso musi być sprężyste, a oko błyszczące.
Nieco łatwiej spotkać można śledzie solone z beczki. Ryby przechowywane są w solance i sprzedawane są w całości. Pamiętajmy, że solanka, która może być mętna, powinna mieć barwę ciemnokremową, Najsmaczniejsza ryba z beczki to ta tłusta, o jasnym mięsie, które nie powinno być wyraźnie żółte lub zbyt białe.
Podobnie kwestia ma się z matiasami- duże i tłuste osobniki o jednolitym jasnym kolorze stanowią najlepszy wybór. Jeśli kupujemy matiasy w opakowaniu, zadbajmy, aby w składzie zalewy było jak najmniej konserwantów. Unikajmy śledzi w mieszance solanki i octu. Ocet zmienia smak ryby oraz wybiela jej mięso, przez co bardzo trudno ocenić jej jakość.
Śledzie wędzone muszą przyjemnie pachnieć wędzonką, bez żadnych dodatkowych aromatów. Mięso powinno być zwięzłe o jednolitej konsystencji. Wiele można powiedzieć dzięki barwie takiego śledzia. Kolor musi być równomierny na całej powierzchni mięsa. Pieczone śledzie są wyjątkowo pyszne oraz proste do przyrządzenia. Wyjątkowe śledzie pod pierzynką to specjalność Jakuba Kuronia.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Barszcz wyszedł zbyt gorzki? Nie panikuj, wystarczy pamiętać o 1 zasadzie
Co zrobić, by pierogi nie sklejały się po ugotowaniu? Proste triki zadbają o apetyczny wygląd dania
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama